MŚ U-20: klęska gospodarzy w karnych. USA mistrzem świata!

Reprezentanci Stanów Zjednoczonych dwukrotnie podniośli się z kolan mimo dwubramkowej straty i ograli w finale turnieju o mistrzostwo świata w hokeju na lodzie do lat 20 faworyzowaną Kanadę 5:4.

Rafał Lichowicz
AFP
Spotkanie finałowe w hali Bell Center w Montrealu dostarczyło ogromnych emocji. Po pierwszej tercji, wygranej przez Kanadę 2:0 po golach Thomasa Chabota i Jeremiego Lauzona, wydawało się, że gospodarze odniosą łatwe zwycięstwo.

Druga część meczu należała jednak do Amerykanów, którzy wyrównali stan gry po trafieniach Charlesa McAvoya i Kieffera Bellowsa. O wszystkim decydowało więc ostatnich 20 minut gry.

Po czterech minutach trzeciej tercji Kanadyjczycy mieli ponownie wszystko w swoich rękach po dwóch bramkach Nico Roya i Matthieu Josepha. Jankesi nie czekali długo z odpowiedzią. Niecałe 40 sekund po czwartym golu Kanady, do siatki ponownie trafił Bellows, a trzy minuty później gola na remis zdobył najlepszy strzelec USA - Colin White.

Po bezbramkowej dogrywce, obie reprezentacje przystąpiły do serii rzutów karnych. W tej padła tylko jedna bramka, a zdobył ją Troy Terry, bohater półfinału z Rosją, również wygranego w karnych za sprawą gracza Reading Royals.

Amerykanie powtórzyli tym samym sukces z 2010 roku, gdy również triumfowali w turnieju rozgrywanym w Kanadzie, ogrywając w finale gospodarzy.

W meczu o brązowy medal Rosjanie po dogrywce pokonali Szwecję 2:1. Jedną z bramek dla Sbornej zdobył Kirill Kaprizov, który z 9 golami został królem strzelców turnieju. Tytuł MVP przyznano Thomasowi Chabotowi z Kanady.