NHL: Henrik Sedin przekroczył magiczną barierę tysiaca punktów

Gol dający remis Vancouver Canucks w starciu z Florida Panthers był jubileuszowym punktem dla 36-letniego Henrika Sedina w lidze NHL. Szwed przyczynił się tym samym do wygranej Orków (2:1).

Rafał Lichowicz
Lodowisko w lidze NHL AFP / Lodowisko w lidze NHL
Wynik spotkania w Rogers Arenie w Vancouver otworzył drugi najlepiej punktujący hokeista w historii NHL - Jaromir Jagr. 44-latek z Kladna potrzebuje już tylko trzech oczek, aby sięgnąć bariery 1900 punktów, czego wcześniej dokonał tylko Wayne Gretzky.

Bramka wyrównująca dla Canucks padła niecałe dwie minuty później po strzale Henrika Sedina, któremu asystował brat - Daniel Sedin. Gola decydującego o zwycięstwie Orków na początku trzeciej tercji zdobył włoski defensor, Luca Sbisa.

Henrik Sedin został drugim hokeistą w tym sezonie, który zameldował się do "klubu 1000". Wcześniej czterocyfrową barierę punktową w NHL przekroczył Aleksandr Owieczkin z Washington Capitals.

Przekonywujące zwycięstwo odnieśli na wyjeździe Pittsburgh Penguins, którzy wbili aż siedem goli Carolina Hurricanes. Dwie bramki dla aktualnych mistrzów NHL zdobył Conor Sheary.

Punkty za bramkę i asystę dopisał do swojego dorobku również Jewgienij Małkin, który wyprzedził tym samym Sindeya Crosbiego w klasyfikacji kanadyjskiej NHL. Rosjanin ma na koncie 52 punkty, oczko więcej od kapitana Penguins, który w starciu z Hurricanes zaliczył jedną asystę.

Małkin i Crosby zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsca na liście najlepiej punktujących w NHL. Liderem zestawienia z 55 punktami jest Connor McDavid. 20-letni kapitan Edmonton Oilers minionej nocy zaliczył asystę przy golu Milana Lucica na wagę remisu z Nashville Predators. Nafciarze przegrali ostatecznie pojedynek z przyjezdnymi po serii rzutów karnych.

Wyniki:

Boston Bruins - Chicago Blackhawks 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Buffalo Sabres - Detroit Red Wings 3:2 dogr. (0:1, 1:0, 1:1, 1:0)

Carolina Hurricanes - Pittsburgh Penguins 1:7 (0:1, 0:4, 1:2)

New Jersey Devils - Montreal Canadiens 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)

Edmonton Oilers - Nashville Predators 2:3 karn. (0:0, 1:1, 1:1, 0:0, 0:2 k.)

Vancouver Canucks - Florida Panthers 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Czy Pittsburgh Pengunis wygrają czwarty mecz z rzędu w starciu z Boston Bruins (22.01)?