MŚ w hokeju: Łotwa odprawiła Danię. Szwajcaria blisko kompromitacji

Reprezentacja Łotwy znakomicie weszła w turniej mistrzostw świata pokonując w swoim pierwszym meczu Danię aż 3:0. Szwajcarzy byli o włos od porażki w spotkaniu ze Słowenią mimo prowadzenia 4:0.

Rafał Lichowicz
PAP/EPA
Łotysze ogrywając w Kolonii reprezentację Danii 3:0 wzięli udany rewanż za ubiegłoroczną porażkę z biało-czerwonymi podczas fazy grupowej MŚ w Moskwie (2:3). Bohaterem podopiecznych kanadyjskiego szkoleniowca Boba Hartleya został zdobywca dwóch goli Miks Indrasis.

W następnej kolejce rywalem Łotwy będzie Słowacja (07.05). Duńczycy trafią na podrażniony porażką z Niemcami zespół Stanów Zjednoczonych (07.05).

Niemal sensacyjnie zakończył się mecz otwierający drugi dzień zmagań w grupie B, gdzie Szwajcarzy dopiero po karnych pokonali Słowenię 5:4. Helweci w pierwszej tercji w odstępie ledwie siedmiu minut zdobyli aż cztery bramki. Taka przewaga nie złamała jednak podopiecznych Nika Zupanica.

Słoweńcy, którzy rok temu świętowali awans do MŚ elity podczas turnieju w Katowicach, zdobyli pierwszego gola w samej końcówce drugiej części meczu za sprawą Jana Mursaka.

W ostatniej tercji stała się rzecz niebywała. W 46. minucie na 2:4 strzelił Jeglić i w szeregi Szwajcarów wdała się niepotrzebna nerwowość. Rozpoczęła się seria przewinień, która doprowadziła do tego, że zespół Patricka Fischera musiał grać trójką na lodzie.

Moment dekoncentracji wykorzystali Słoweńcy trafiając w ciągu dwóch minut dwa razy do bramki Jonasa Hillera. Golkiper EHC Biel na końcu okazał się bohaterem swojego zespołu broniąc dwa karne w serii rozegranej po bezbramkowej dogrywce. Jako jedyny pojedynek z bramkarzem wygrał Damien Brunner, ratując Szwajcarom zwycięstwo

Grupa A:

Łotwa - Dania 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
1:0 - Meija (Kulda) 24'
2:0 - Indrasis (Sprukts, Bukarts) 42'
3:0 - Indrasis (Kubarts, Balinskis) 53' (5 na 3)

Grupa B:

Szwajcaria - Słowenia 4:4 (4:0, 0:1, 0:3)
1:0 - Ambuhl (Suter) 11' (5 na 4)
2:0 - Haas (Praplan, Genazzi) 12'
3:0 - Loeffel (Praplan, Hollenstein) 17'
4:0 - Bodenmann (Brunner, Richard) 18'
4:1 - Mursak (Tavzelj) 39'
4:2 - Jeglic (Sabolic, Kranjc) 46'
4:3 - Urbas (Ograjensek, Pretnar) 55' (5 na 3)
4:4 - Sabolic (Ticar) 56' (5 na 4)

w karnych: Brunner (1-0), Sabolic (x), Hollenstein (x), Ticar (0-1), Richard (x), Mursak (x)

1 Kanada 1 1 0 0 0 4:1 3
2 Finlandia 1 1 0 0 0 3:2 3
3 Szwajcaria 1 0 1 0 0 5:4 2
4 Słowenia 1 0 0 1 0 4:5 1
5 Białoruś 1 0 0 0 1 2:3 0
6 Czechy 1 0 0 0 1 1:4 0
- Norwegia 0 0 0 0 0 0:0 -
- Francja 0 0 0 0 0 0:0 -

Czy Słowenia obroni miejsce w elicie na kolejną edycję MŚ?