MŚ w hokeju: Amerykanie wygrali grupę przed Rosją

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA /  /
PAP/EPA / /

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych pokonała w ostatnim meczu fazy grupowej MŚ elity Rosję 5:3. Bohaterem Jankesów został strzelec dwóch bramek Kevin Hayes.

Spotkanie rozgrywane w Kolonii decydowało o pierwszym miejscu w grupie A. Amerykanie mieli szansę na awans na pozycję lidera tylko w przypadku zwycięstwa z niepokonaną do tej pory reprezentacją Rosji.

Sborna nie zaczęła najlepiej spotkania oddając w pierwszej tercji tylko trzy celne strzały przy aż 16 hokeistów z USA. Jak na ironię jednak, to podopieczni Olea Znaroka zdobyli jedynego gola w pierwszych 20 minutach po celnym trafieniu Nikity Gusjewa.

W drugiej części obie drużyny szły cios za cios. Rosja na wyrównujący gol Kevina Hayesa, odpowiedziała celnym uderzeniem Antona Biełowa. Pięć minut po trafieniu gracza SKA St. Petersburg do sieci trafił Dylan Larkin. Cztery minuty później było 3:2 po drugim tego wieczoru golu Gusjewa. Przed końcem tercji dublet zdołał ustrzelić również Hayes.

W trzeciej tercji szala przechyliła się na stronę USA. W 53. minucie na 4:3 strzelił Anders Lee i grający w osłabieniu Rosjanie musieli ponownie odrabiać straty. Próba wycofania bramkarza skończyła się w 60 minucie golem na 5:3 dla Stanów Zjednoczonych.

Zaskakującym wynikiem zakończył się toczony równolegle mecz Czechów ze Szwajcarią w Paryżu. Helweci dzięki zwycięstwu 3:1 są jedynym zespołem, który awansował do ćwierćfinałów bez porażki w regulaminowym czasie gry. Ich wyczyn może powtórzyć Kanada, która wieczorem zagra w ostatnim meczu z Finlandia (20:15).

Grupa B:

Czechy - Szwajcaria 1:3 (0:1, 1:1, 0:1) 0:1 - Praplan (Diaz) 2'0:2 - Suri (Kukan, Schlumpf) 29' 1:2 - Cevenka (Pastrnak, Sulak) 35' 1:3 - Brunner (Richard, Marti) 53'

Kanada - Finlandia 5:2 (3:1, 1:1, 1:0) 1:0 - Marner (Point, Matheson) 3' 1:1 - Lajunen (Osala) 4' 2:1 - Parayko (Marner) 5' (5 na 4) 3:1 - Marner (Scheifele, MacKinnon) 14' (5 na 4) 4:1 - Point (Matheson, Parayko) 29' 4:2 - Ohtamaa (Honka, Kemppainen) 37' 5:2 - Duchene (Couturier) 41'

Grupa A:

Rosja - USA 3:5 (1:0, 2:3, 0:2) 1:0 - Gusjew (Kisielewicz) 13' 1:1 - Hayes (Nelson, Keller) 21' (5 na 4) 2:1 - Biełow (Plotnikow, Andronow)2 8' 2:2 - Larkin (Nelson) 33' 3:2 - Gusjew (Szypaczow, Dadanow) 37' (5 na 4) 3:3 - Hayes (Gaudreau, Bjugtad) 138' 3:4 - Lee (Gaudreau, Eichel) 53' ' (5 na 4) 3:5 - Nelseon (Larkin) 60' (do pustej bramki)

Niemcy - Łotwa 4:3 po karnych (0:0, 2:1, 1:2, 0:0, 1:0) 1:0 - Wolf (Ehroff, Reimer) 32' (5 na 4) 2:0 - Seidenberg (Kink, Mueller) 32' 2:1 - Skvorcovs (Sotnieks) 39' 2:2 - Sprukts (Indrasis, Sotnieks) 49' 2:3 - Dzerins (Balinskis, Bukarts) 57' (5 na 4) 3:3 - Schütz (Draisaitl) 60' (6 na 4) 4:3 - Tiffels (wygrywający rzut karny)