Szok w Rydze! Wielka sensacja w ćwierćfinale mistrzostw świata

W czwartek w Rydze i Tampere są rozgrywane ćwierćfinały hokejowych mistrzostw świata elity. Już w pierwszym meczu doszło do ogromnej niespodzianki.

Rafał Smoliński
hokeiści reprezentacji Niemiec PAP/EPA / TOMS KALNINS / Na zdjęciu: hokeiści reprezentacji Niemiec
Po zakończeniu rundy zasadniczej nadszedł czas na walkę o awans do strefy medalowej. W Rydze doszło w popołudnie do spotkania zwycięzców Grupy B z czwartym zespołem Grupy A. Choć Szwajcarzy byli rewelacją pierwszej fazy, to w półfinale wystąpią Niemcy.

Nasi zachodni sąsiedzi otworzyli wynik spotkania w 8. minucie za sprawą Maximiliana Kastnera. Na początku drugiej tercji wyrównał Jonas Siegenthaler i wydawało się, że Helweci opanowali sytuację na lodzie, a kolejne gole są kwestią czasu

Tymczasem Szwajcarzy nie popisali w kluczowych momentach meczu. W drugiej tercji zmarnowali pięciominutowy okres gry w przewadze. Potem, w 38. minucie, na 2:1 dla Niemców trafił John-Jason Peterka. Minęło zaledwie 36 sekund i było już 3:1. I to po golu zdobytym w osłabieniu. Tym razem Niemcy wyprowadzili zabójczą kontrę 2 na 1, którą zwieńczył Nico Sturm.

Szwajcarzy nie wrócili już do gry. W trzeciej tercji atakowali, oddali więcej strzałów niż przeciwnicy, ale wynik meczu nie uległ zmianie. Niemcy wygrali 3:1, odnieśli piąte z rzędu zwycięstwo w turnieju i dzięki temu zagrają o medale. Szwajcarzy doznali zaledwie drugiej porażki w Rydze, ale zakończą mistrzostwa na piątej pozycji.

W pierwszym meczu rozegranym w czwartek w Tampere nie było niespodzianki. Świetnie dysponowana drużyna USA, która wygrała wszystkie mecze w Grupie A, wypunktowała Czechów (czwartą ekipę Grupy B), zdobywając po jednej bramce w każdej tercji.

Wynik meczu otworzył w 13. minucie Matt Coronato. Na 2:0 podwyższył w 29. minucie Nick Perbix, który odbił krążek po świetnie rozegranym buliku. Cutter Gauthier ustalił rezultat spotkania na 3:0 w 50. minucie.

Amerykanie wygrali ósmy mecz w tegorocznym czempionacie i zasłużenie awansowali do półfinału. Czesi w czwartek rozczarowali, bo oddali zaledwie 15 celnych strzałów i nie zdołali pokonać Caseya Desmitha. Nasi południowi sąsiedzi zakończyli zmagania na ósmej pozycji.