MŚ w hokeju: Włosi wypunktowali Kazachów. W Budapeszcie nie ma już niepokonanych zespołów

Reprezentacja Włoch pokonała Kazachstan 3:0 w pierwszym meczu trzeciej kolejki hokejowych mistrzostw świata dywizji 1A. W rozgrywanych na Węgrzech zawodach nie ma już niepokonanych drużyn.
Rafał Smoliński
Mecz Włochy - Kazachstan PAP/EPA / TAMAS KOVACS / Mecz Włochy - Kazachstan

Zespoły Kazachstanu i Włoch poznały się w takim kształcie już wcześniej, bowiem przed turniejem w węgierskiej stolicy rozegrały ze sobą dwa mecze kontrolne. W pierwszym, który odbył się 15 kwietnia, hokeiści z Italii przegrali 2:4. Jednak już na drugi dzień wzięli rewanż i zwyciężyli w takim samym stosunku.

W środę nie grano towarzysko, ale o cenne punkty, które mogą znacznie przybliżyć do światowej elity. Włosi błyskawicznie wzięli się do pracy i szybko ruszyli na rywali. Bramkarz Henrik Karlsson znalazł się pod presją, gdyż koledzy z lodu mu nie pomagali. W 6. minucie odbił krążek po strzale Tommaso Goi, ale przy bekhendowej dobitce Petera Hochkoflera był już bezradny. Minęły trzy minuty, a Kazachowie popełnili kolejny błąd w defensywie. Zostawili przed polem bramkowym Diego Kostnera, a ten pokonał na raty Karlssona i było już 2:0.

Kazachowie ożywili się dopiero na początku drugiej tercji, jednak Włosi przetrwali ich napór, po czym sami przeszli do ofensywy. W 26. minucie krążek pod niebieską linią otrzymał Sean McMonagle, który posłał znakomite uderzenie. "Guma" odbiła się jeszcze od łyżwy jednego z przeciwników, po czym wpadła do bramki. Trzeci gol podciął skrzydła Kazachom. W ostatnich 30 minutach atakowali jakby bez wiary, natomiast hokeiści z Italii bardzo mądrze rozgrywali krążek i zabezpieczali tyły. Bezproduktywne okazały się wszystkie okresy gry w przewadze, dlatego mecz zakończył się zwycięstwem spadkowicza z elity 3:0.

Po rozgromieniu Brytyjczyków we wtorkowym spotkaniu Kazachowie po raz pierwszy w tegorocznych mistrzostwach świata dywizji 1A zaznali goryczy porażki. Włosi natomiast cieszyli się z drugiego zwycięstwa i dzięki temu mają teraz na koncie sześć punktów. Podobnie zresztą jak ich środowi przeciwnicy. Po trzeciej kolejce spotkań sześć punktów na koncie ma jeszcze Wielka Brytania, która w środę zwyciężyła Polskę 5:3.

Turniej w Budapeszcie potrwa do soboty. Awans do elity wywalczą dwa najlepsze zespoły. Ostatnia drużyna będzie w przyszłym roku rywalizować w mistrzostwach świata dywizji 1B.