MŚ w hokeju: Pierwsza wygrana Niemców. Szwajcarzy czekają na potentatów

Reprezentacja Niemiec dopiero w czwartej kolejce fazy grupowej wywalczyła pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach elity, odprawiając najsłabszą drużynę turnieju Koreę Południową 6:1. Szwajcaria w innym meczu pokonała pewnie Białoruś.
Rafał Lichowicz
Getty Images / Jamie Squire / Na zdjęciu: Felix Schütz cieszy się z bramki

Niemcy, podobnie jak przed rokiem, rozpoczęli mistrzostwa od trzech porażek. Podopieczni Marco Sturma musieli bezwarunkowo pokonać w środę Koreę, by dać sobie jakiekolwiek szanse na awans do fazy ćwierćfinałowej. Zespół z Azji był jednak tak samo jak w poprzednich meczach tłem dla swoich rywali.

W pierwszych 20. minutach Niemcy udokumentowali swoją przewagę tylko jednym golem po strzale Leona Draisaitla. Srebrni medaliści z Pjongczang podwyższyli wynik na 2:0 krótko po wznowieniu gry strzelając kolejnego gola w okresie gry w przewadze.

Po upływie 40 minut gry Koreańczycy mogli już bezradnie rozkładać ręce przy wyniku 0:4. W ostatniej tercji Niemcy zdobyli jeszcze dwa gole, poprawiając o jedną bramkę wynik strzelecki Łotyszy z wtorkowego meczu z reprezentacją z Azji (6:0). Podopieczni Jima Paeka odpowiedzieli tylko golem honorowym Brocka Radunskiego.

W następnej kolejce rywalem Niemiec będzie Łotwa, który zgromadziła identyczną ilość punktów przy rozegranym jednym meczu mniej. Korea po następnej potyczce z USA będzie musiała próbować ratować swój honor w spotkaniach z Norwegią i Danią.

Szwajcarzy po wtorkowej porażce w karnych w wieczornej sesji gier przeciwko reprezentacji Czech, szybko odrobili punkty pokonując w środę Białoruś 5:2. Rywal ze wschodu stawiał opór Helwetom przez prawie 40 minut, gdy utrzymywał się bramkowy remis 2:2.

Po trafieniu Joeala Vermina na 15 sekund przed końcową syreną drugiej tercji Szwajcarzy wyjechali na lód na ostatnie 20 minut zmotywowani, by dobić rywala. Krótka historia meczu w Kopenhadze zakończyła się po niecałych 7 minutach od wznowienia gry, gdy kolejne dwa gole dla zespołu spod znaku Białego Krzyża zdobyli Enzo Corvi i wschodząca gwiazda San Jose Sharks - Timo Meier.

Szwajcaria w drugiej części swojego terminarza gier będzie musiała stawić czoła najmocniejszym w grupie - Rosji i Szwecji. O awansie do ćwierćfinałów może decydować ostatni mecz przeciwko Francji. Białorusini będą musieli szukać punktów w meczach z Czechami, Austrią i Słowacją.