MŚ w hokeju: megasensacja w Herning. Dania ograła kandydata do medalu!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Duńczycy sprawili ogromną niespodziankę

Reprezentacja gospodarzy turnieju tegorocznych mistrzostw świata elity doprowadziła do póki co największej niespodzianki w fazie grupowej. W Herning duńscy hokeiści ograli w środę kandydujących do medali Finów 3:2!

Nikt z kompletu publiczności zgromadzonej w hali Jyske Bank Boxen w Herning nie oczekiwał, że będzie świadkiem tak doskonałego meczu w wykonaniu gospodarzy obiektu Duńczyków w starciu z niepokonaną do tej pory Finlandią.

Do połowy meczu na tablicy wyników widniał nieoczekiwany remis. Finowie mimo przewagi w statystykach, nie potrafili udokumentować tego golem. Do siatki trafili więc gospodarze, a konkretnie weteran Frans Nielsen.

34-latek z Detroit Red Wings otworzył swoim trafieniem rezultat spotkania. Dwie minuty później do remisu doprowadził najskuteczniejszy hokeista na tym turnieju, Sebastian Aho. Wysiłek poszedł na marne, ponieważ po upływie kolejnych trzech minut Duńczycy prowadzili ponownie, po golu Olivera Bjorkstranda.

Finlandia napierała na rywala i w ostatniej tercji zdobyła gola na remis w 56. minucie za sprawą Mikaela Granlunda. Ten wieczór miał jednak należeć do gospodarzy. W 59. minucie na prowadzenie reprezentację "Czerwono-Białych" wyprowadził Nichlas Hardt. Duńczycy wygrali w ten sposób swój drugi mecz na mistrzostwach świata i przeskoczyli w tabeli Niemców.

W rozgrywanym równolegle meczu grupy A Szwecja rozbiła kompletnie bezradną Austrię 7:0. Popisową partię rozegrał lewoskrzydłowy Anaheim Ducks - Rickard Rakell, który zdobył dwa gole i zaliczył jedną asystę. 25-latek, który debiutował w tym roku w All-Star Game w NHL, po czterech meczach ma na koncie 10 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej i zajmuje w zestawieniu wysokie trzecie miejsce.

Do końca fazy grupowej Szwedzi zmierzą się jeszcze ze Słowacją i Szwajcarią, a na deser rozegrają tuż przed ćwierćfinałami mecz z reprezentacją Rosji. Austriacy mimo jednego punktu na koncie wciąż mogą realnie myśleć o pozostaniu w elicie. W ich terminarzu są bowiem pojedynki z notowaną na tym samym lub gorszym poziomie Francją oraz outsiderem grupy - Białorusią.

Do ćwierćfinału mistrzostw świata awansują po cztery najlepsze drużyny z grupy A i B. Dwa najgorsze zespoły turnieju w Danii spadną do Dywizji 1A. Relegowana nie może zostać Słowacja, która będzie gospodarzem przyszłorocznych mistrzostw elity.

Grupa A:

Szwecja - Austria 7:0 (2:0, 3:0, 2:0) 1:0 - Kempe (Lindholm) 10' (5 na 4) 2:0 - Janmark (Rakkell) 18' 3:0 - Rakell (Zibanejad, Janmark) 23' (5 na 4) 4:0 - Rakell 29' 5:0 - Nyquist (Kempe) 30' 6:0 - Zibanejad (Janmark, Andersson) 48' 7:0 - Paajarvi 54' (Larsson)