MŚ w hokeju: Szwedzi zdewastowali USA. Zagrają o drugie złoto z rzędu

Reprezentacja Szwecji pokonała pewnie w pierwszym półfinale mistrzostw świata ekipę Stanów Zjednoczonych aż 6:0. Liderem zwycięskiego zespołu był strzelec dwóch goli Viktor Arvidsson i zdobywca trzech punktów Mikael Backlund.

Rafał Lichowicz
Szwedzi cieszą się z bramki Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Szwedzi cieszą się z bramki
Szwedzi zdeterminowani wywalczeniem drugiego z rzędu tytułu mistrzowskiego, mieli w pamięci ubiegłoroczną porażkę z USA podczas fazy grupowej turnieju elity. Tym razem nie było tak wielkich emocji w starciu drużyn z Europy i Ameryki, a pewny awans do finału wywalczyli reprezentanci "Trzech Koron".

Strzelanie w pojedynku rozgrywanym na lodowisku Royal Arena w Kopenhadze, rozpoczął Viktor Arvidsson, który w 15. minucie gry wyczekał przy bramce na krążek, w małym zamieszaniu wokół Keitha Kinkaida. Bramkarz Amerykanów przepuścił gumę między parkanami naciskany przez Filipa Forsberga.

Jednobramkowe prowadzenie Szwedów utrzymało się do końca tercji. Obrońcy tytułu rozkręcili się na dobre w drugiej części meczu, gdzie zdobyli aż trzy gole, pieczętując swój awans do kolejnej rundy.

Jako pierwszy po wznowieniu gry krążek do siatki skierował Magnus Paajarvi, po kontrataku swojego zespołu grającego w osłabieniu. Gol ten podłamał Amerykanów, którzy trzy minuty później przegrywali już 0:3 po bramce Patrika Hornqvista. 11 sekund po wznowieniu gry czwartego gola dołożył Mattias Janmark-Nylen.

W trzeciej tercji drugiego gola po strzale do pustej bramki zdobył Arvidsson, a wynik w 58. minucie ustalił po trzeciej tego popołudnia asyście Mikaela Backlunda, Adrian Kempe.

Szwecja zmierzy się w finale ze zwycięzcą wieczornego pojedynku między Kanadą i Szwajcarią. Zespół ze Skandynawii będzie miał w ten sposób szansę na powtórzenie swojego wyczynu z lat 1991-1992, gdy dwukrotnie z rzędu zdobył mistrzostwo świata.