MŚ dywizji 1B w hokeju kobiet: Polki bez historycznego awansu. Przegrały z Holenderkami

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / MICHAL CHWIEDUK / FOKUSMEDIA / Na zdjęciu: Magdalena Czaplik
Newspix / MICHAL CHWIEDUK / FOKUSMEDIA / Na zdjęciu: Magdalena Czaplik

Hokejowa reprezentacja Polski kobiet nie zagra w 2020 roku na zapleczu elity. Biało-Czerwone przegrały w piątek w Pekinie z Holenderkami 0:2 i pozostaną w dywizji 1B.

Przed piątkowym meczem sytuacja była jasna: Polki musiały wygrać w regulaminowym czasie gry, aby po raz pierwszy w historii awansować do dywizji 1A. Holenderkom wystarczał jeden punkt, czyli nie mogły przegrać w 60 minut. To one były faworytkami, ponieważ po czterech kolejkach miały na koncie komplet punktów, a do tego wygrały oba tegoroczne sparingi z naszymi hokeistkami.

Po bezbramkowej pierwszej tercji wynik na początku drugiej odsłony otworzyła Savine Wielinga, czyli najskuteczniejsza zawodniczka pekińskiego turnieju. Polki miały swoje szanse, ale nie zdołały zdobyć bramki. W 49. minucie na 2:0 podwyższyła Zoe Barbier i taki wynik utrzymał się do końca spotkania.

- Niestety, drużyna Holandii wygrała decydujące starcie. W tej chwili to boli najbardziej, aczkolwiek należy pamiętać, że to największy sukces w historii naszej reprezentacji. W drugiej tercji mieliśmy sytuacje, by zdobyć kontaktową bramkę. Gdybyśmy wykorzystali te szanse kto wie, czy to nie my cieszylibyśmy się z awansu. Dziękuję zawodniczkom za cały sezon, przygotowania oraz ten turniej. Walczyły do końca i zostawiły serce na lodzie - powiedział trener Ivan Bednar, cytowany przez oficjalny portal PZHL.

Holenderki wywalczyły awans na zaplecze elity z kompletem punktów. Drugie miejsce zajęły Koreanki, natomiast Polki znalazły się na najmniejszym stopniu podium, ponieważ przegrały bezpośrednie spotkanie z Azjatkami. Do dywizji 2A spadły Łotyszki, bowiem w ostatnim meczu turnieju Kazaszki pokonały Chinki.

Polska - Holandia 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Bramki: 0:1 - Wielinga (De Jong, Hammers) 21' 0:2 - Barbier (Schollaardt) 49'

Wyniki i tabela MŚ w hokeju na lodzie kobiet Dywizji 1B:

sobota, 6 kwietnia

Polska - Kazachstan 5:3 (3:1, 1:1, 1:1) Chiny - Łotwa 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) Holandia - Korea Południowa 5:2 (2:1, 0:0, 3:1)

niedziela, 7 kwietnia

Polska - Łotwa 1:0 (1:0, 0:0, 0:0) Chiny - Korea Południowa 5:2 (1:1, 1:0, 3:0) Holandia - Kazachstan 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

wtorek, 9 kwietnia

Korea Południowa - Polska 4:3 (0:2, 3:0, 1:1) Łotwa - Kazachstan 2:1 po karnych (1:1, 0:0, 0:0, 0:0, 1:0) Holandia - Chiny 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

środa, 10 kwietnia

Polska - Chiny 4:3 (1:1, 2:0, 1:2) Holandia - Łotwa 3:1 (0:1, 1:0, 2:0) Korea Południowa - Kazachstan 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

piątek, 12 kwietnia

Holandia - Polska 2:0 (0:0, 1:0, 1:0) Korea Południowa - Łotwa 4:1 (2:1, 1:0, 1:0) Kazachstan - Chiny 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)