MŚ dywizji 1B w hokeju: Polacy nastrzelali goli Ukraińcom. Świetny mecz Damiana Kapicy

Hokejowa reprezentacja Polski zrobiła kolejny krok w kierunku powrotu na zaplecze elity. W drugim dniu mistrzostw świata dywizji 1B rozgrywanych w Tallinie Biało-Czerwoni pokonali Ukrainę 7:3. Aż pięć goli zdobył Damian Kapica.

Rafał Smoliński
Bartłomiej Neupauer Newspix / Tomasz Zasinski / Na zdjęciu: Bartłomiej Neupauer
Po rozgromieniu Holandii 8:1 w niedzielę reprezentacja Polski była faworytem poniedziałkowego starcia z Ukrainą. Choć nasi wschodni sąsiedzi odmłodzili skład i w Tallinie marzą tylko o utrzymaniu w dywizji 1B, to w przeszłości byli groźnymi przeciwnikami. Z tego względu można było spodziewać się interesującego spotkania i kibice rzeczywiści zobaczyli sporą liczbę goli.

Początek spotkania należał do Polaków. Nasi hokeiści częściej przebywali w tercji obronnej rywali, ale długo nie mogli się przełamać. Idealną okazję miał m.in. Bartłomiej Jeziorski, który znalazł się przed Arturem Ogandżanjanem, lecz nie zdołał pokonać golkipera. Pierwszą bramkę zdobył w 16. minucie Damian Kapica. Napastnik Cracovii ładnie przymierzył, a jeden z obrońców jeszcze zmienił tor lotu krążka.

Wszystko byłoby znakomicie, gdyby dwie minuty później Polacy nie popełnili błędu w ataku. Ukraińcy wyszli z kontrą, którą zwieńczył Wsewołod Tołstuszko. Była to jedna z niewielu pomyłek naszych reprezentantów w premierowej odsłonie. Po utracie gola Biało-Czerwoni błyskawicznie wzięli się do pracy. W 19. minucie rozegrali znakomitą akcję, którą precyzyjnym strzałem zakończył Kapica. Po pierwszej tercji Polacy prowadzili 2:1.

Nasi reprezentanci na dobre rozkręcili się w drugiej części spotkania. Najpierw Adam Domogała skutecznie zmylił bramkarza przy strzale spod niebieskiej Oskara Jaśkiewicza. W 24. minucie na 4:1 podwyższył Kapica, który po indywidualnej akcji ustrzelił hat-tricka. Ukraińcy zmniejszyli straty po pięknym uderzeniu w samo okienko Witalija Lalki, ale na nic więcej nie było ich stać, choć Andriej Michnow zmarnował później sytuację sam na sam. Gdy znakomicie dysponowany w poniedziałek Kapica strzelił swoją czwartą bramkę w meczu, umieszczając krążek tuż przy słupku, doszło do zmiany golkipera. Bogdan Djaczenko zachował czyste konto tylko przez 25 sekund, bowiem pokonał go Filip Komorski.

Kiedyś Dorota i Mariusz, teraz Rysio. Klan Siudków ma się bardzo dobrze

Trzecią tercję otworzyło samobójcze trafienie, które zostało zapisane na konto Kapicy. W taki sposób nasz napastnik zdobył swojego piątego gola. Polacy mieli szanse na kolejne bramki, lecz zmarnowali ponad 90 sekund gry w przewadze 5 na 3. Potem jednego zawodnika więcej na lodzie mieli Ukraińcy i Sergiej Babiniec pokonał Johna Murraya. Od tego momentu Biało-Czerwoni starali grać uważniej i cierpliwie czekali na koniec meczu. Ten zakończył się wynikiem 7:3.

Polacy pewnie pokonali Ukraińców i zdobyli kolejne trzy punkty. Teraz są jedynym zespołem z kompletem punktów i pozostają faworytem do awansu. Na drugim miejscu są Rumuni, którzy w poniedziałek pokonali Japończyków 3:2. Nie jest to wielkim zaskoczeniem, bowiem w ostatnich tygodniach zanotowali oni kilka dobrych rezultatów w meczach kontrolnych.

Turniej w Tallinie potrwa do soboty. Awans na zaplecze elity wywalczy tylko najlepsza ekipa, co jest celem naszych hokeistów. Ostatnia drużyna będzie w przyszłym roku rywalizować w mistrzostwach świata dywizji 2A. Wtorek będzie dniem wolnym. W środę o godz. 19:00 naszego czasu Polacy zmierzą się z niepokonanymi jeszcze w Tallinie Rumunami.