MŚ w hokeju: Słowacja pokonała USA. Czechy wygrały ze Szwecją

Hokeiści Słowacji ucieszyli kibiców w Koszycach, pokonując na inaugurację mistrzostw świata elity drużynę USA 4:1. W Bratysławie Czesi okazali się lepsi od broniących tytułu Szwedów 5:2.

Rafał Smoliński
Tomas Tatar (w środku) cieszy się wraz z kolegami z bramki dla Słowacji Getty Images / Lukasz Laskowski/PressFocus/MB Media / Na zdjęciu: Tomas Tatar (w środku) cieszy się wraz z kolegami z bramki dla Słowacji
Choć mistrzostwa świata odbywają się na Słowacji, to Amerykanie byli faworytami piątkowego spotkania. Jankesi przylecieli do Europy w mocnym zestawieniu, jednak w starciu z gospodarzami wypadli bardzo blado. Wynik meczu otworzył w 5. minucie Matus Sukel, ale jeszcze w pierwszej tercji wyrównał Alex DeBrincat. Kluczowy dla losów spotkania okazał się początek drugiej odsłony. Erik Cernak wykorzystał przewagę 5 na 3, a Tomas Tatar podwyższył na 3:1. Hokeiści z USA nieporadnie atakowali. W trzeciej tercji wynik spotkania ustalił na 4:1 Michal Kristof.

W Bratysławie doszło do kolejnej niespodzianki. Broniący tytułu Szwedzi byli faworytami meczu z Czechami, jednak reprezentacja naszych południowych sąsiadów wygrała 5:2. Znakomicie spisała się trzecia formacja Czechów. Dwa gole zdobył Jakub Vrana, a po jednym Jan Kovar i Dominik Kubalik. Oprócz nich trafił także napastnik Calgary Flames Michael Frolik, na co drużyna Trzech Koron odpowiedziała tylko bramkami Patrika Hornqvista i Oskara Lindbloma.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

Grupa B:

Czechy - Szwecja 5:2 (1:0, 1:2, 3:0) 1:0 - Vrana (Kubalik) 2' 1:1 - Hornqvist (Nylander, Pettersson) 21' 1:2 - Lindblom (Gustafsson, Bratt) 24' (5 na 4) 2:2 - Kubalik (Kovar) 37' 3:2 - Frolik (Simon, Voracek) 41' 4:2 - Vrana (Hronek) 56' 5:2 - Kovar (Voracek) 60' (do pustej bramki)

1 Rosja 1 1 0 0 0 5:2 3
2 Czechy 1 1 0 0 0 5:2 3
3 Szwecja 1 0 0 0 1 2:5 0
4 Norwegia 1 0 0 0 1 2:5 0
5 Włochy 0 0 0 0 0 0:0 0
6 Łotwa 0 0 0 0 0 0:0 0
7 Szwajcaria 0 0 0 0 0 0:0 0
8 Austria 0 0 0 0 0 0:0 0

Czy Słowacja wywalczy awans do ćwierćfinału?