MŚ w hokeju: Czesi rozbili włoską czerwoną latarnię. Finowie nie dali szans Brytyjczykom

Czesi rozgromili Włochów 8:0 w meczu piątej kolejki hokejowych mistrzostw świata elity. W Koszycach Finowie pewnie zwyciężyli Brytyjczyków 5:0 i są o krok od awansu do ćwierćfinału.

Rafał Smoliński
Czesi cieszą się z bramki Getty Images / RvS.Media/Robert Hradil / Na zdjęciu: Czesi cieszą się z bramki
W Bratysławie Czesi zmierzyli się z zespołem Włoch, który jest czerwoną latarnią zmagań w grupie B i całego słowackiego czempionatu. Hokeiści Italii nie zdobyli jeszcze punktu i jako jedyni nie strzelili jeszcze gola. W piątkowy wieczór zostali rozgromieni przez drużynę naszych południowych sąsiadów 8:0.

W pierwszej tercji padła tylko jedna bramka, a zdobył ją Milan Gulas. W drugiej odsłonie po golu dołożyli Radko Gudas, Michael Frolik, Jan Kovar i Dmitrij Jaskin. Gdy mecz zmierzał już ku końcowi, na 6:0 podwyższył Dominik Simon. W ostatnich minutach Włochów dobili jeszcze Jaskin i Frolik, wieńcząc spotkanie z dwoma golami na koncie. Czesi odnieśli czwarte zwycięstwo i z dorobkiem 12 punktów są bardzo bliscy awansu do ćwierćfinału. Hokeiści Italii zamykają grupową tabelę, ale mają jeszcze do rozegrania kluczowe mecze z Austriakami i Norwegami.

Finowie zwyciężyli w Koszycach Brytyjczyków 5:0, ale na pierwsze trafienie musieli poczekać do drugiej tercji. Ben Bowns uważnie strzegł bramki do 21. minuty, gdy pokonał go Toni Rajala. Potem gole strzelili jeszcze Atte Ohtamaa i Joel Kiviranta. Na 3,5 minuty przed końcem spotkania Wyspiarze zaskoczyli i przy wyniku 0:3 ściągnęli golkipera, a krążek w pustej bramce ulokował Kristian Kuusela. To nie był koniec strzelania, bowiem w ostatnich sekundach wynik meczu ustalił Mikko Lehtonen.

Skazywani na pożarcie Brytyjczycy pozostawili po sobie dobre wrażenie, ale ciągle pozostają bez punktów na słowackich mistrzostwach. W sobotę czeka ich spotkanie z gospodarzami, a w poniedziałek bardzo ważny mecz z Francuzami, którego stawką będzie utrzymanie. Z kolei Finowie mają teraz na koncie 13 punktów i awansowali na pierwsze miejsce w grupie A. Mają punkt przewagi nad Niemcami, którzy rozegrali o jeden mecz mniej. Nie ma co ukrywać, że hokeiści Suomi oraz naszych zachodnich sąsiadów mogą już myśleć o fazie pucharowej.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

Finlandia - Wielka Brytania 5:0 (0:0, 3:0, 2:0) 1:0 - Rajala (Lehtonen, Olkinuora) 21' (5 na 4) 2:0 - Ohtamaa (Tyrvainen, Savinainen) 26' 3:0 - Kiviranta (Koivisto, Tyrvainen) 35' 4:0 - Kuusela (Savinainen) 58' (do pustej bramki) 5:0 - Lehtonen (Jokiharju) 60' (5 na 4)

Grupa B:

Czechy - Włochy 8:0 (1:0, 4:0, 3:0) 1:0 - Gulas (Kubalik) 8' 2:0 - Gudas (Jaskin) 28' 3:0 - Frolik (Moravcik, Simon) 33' 4:0 - Kovar (Voracek, Frolik) 34' (5 na 4) 5:0 - Jaskin (Chytil, Repik) 35' 6:0 - Simon (Voracek, Frolik) 57' 7:0 - Jaskin (Musil, Repik) 58' 8:0 - Frolik (Kolar) 58'

8 Włochy 5 0 0 0 5 0:38 0

Czy Wielka Brytania zdobędzie punkt podczas tegorocznych mistrzostw świata elity?