MŚ w hokeju: drugie zwycięstwo Słowaków. Norwegowie wygrali ważny mecz z Austriakami

Słowacja pokonała Francję 6:3 i zachowała szansę na awans do ćwierćfinału hokejowych mistrzostw świata elity rozgrywanych w Koszycach i Bratysławie. W grupie B ważne zwycięstwo 5:3 nad Austrią w perspektywie utrzymania odniosła Norwegia.

Rafał Smoliński
Słowacy cieszą się z bramki Getty Images / Lukasz Laskowski/PressFocus/MB Media / Na zdjęciu: Słowacy cieszą się z bramki
Po bolesnych porażkach z Kanadą i Niemcami Słowacja pilnie potrzebowała zwycięstwa w regulaminowym czasie gry. W piątek nadarzyła się okazja na przełamanie, bowiem przeciwnikami gospodarzy byli Francuzi. W pierwszej tercji bramki zdobyli Richard Panik i Matus Sukel, a na początku drugiej odsłony na 3:0 podwyższył Libor Hudacek. Trójkolorowi odpowiedzieli na to trafieniami Antonina Manaviana i Alexandre'a Texiera.

Ale Słowacy nie zamierzali powielać błędów z dwóch poprzednich spotkań. Na początku trzeciej tercji Erik Cernak, Michal Cajkovsky i Ladislav Nagy zapewnili zwycięstwo. W końcówce honorową bramkę strzelił jeszcze Anthony Rech, ale to gospodarze wygrali zasłużenie 6:3. Dzięki temu Słowacy mają na koncie sześć punktów i zachowali szansę na awans do ćwierćfinału. Teraz muszą pokonać Duńczyków i Brytyjczyków oraz liczyć na potknięcia najgroźniejszych rywali. Natomiast Francuzi do końca będą walczyć o pozostanie w elicie, bo w pięciu dotychczasowych meczach zdobyli tylko punkt.

W Bratysławie rozegrano w piątek ważny mecz w perspektywie utrzymania w elicie. Norwegowie pokonali Austriaków 5:3, a trzy gole dla Skandynawów strzelił obrońca Christian Bull. Mecz miał dosyć wyrównany przebieg. Norwegowie dwukrotnie wychodzili na prowadzenie, ale nie byli w stanie utrzymać wyniku. Przełom nastąpił, gdy Austriacy wyrównali w 50. minucie na po 2 po golu Konstantina Komarka.

Minęło kilkadziesiąt sekund, a bramkę na 3:2 zdobył Alexander Reichenberg, a Bull zwiększył przewagę Skandynawów na 4:2. W ostatniej minucie Austriacy ściągnęli bramkarza i Dominique Heinrich zmniejszył stratę, przez co zrobiło się nerwowo. Gdy po wznowieniu gry na środku lodowiska zdecydowali się powtórzyć ten manewr, krążek przejął Bull, który trafił do pustej bramki. W taki oto sposób Norwegowie wygrali pierwszy mecz słowackiego czempionatu, a Austriacy wciąż pozostają bez punktu.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

Grupa B:

Norwegia - Austria 5:3 (1:0, 1:1, 3:2) 1:0 - Bull (Lindstrom) 3' 1:1 - Schneider (Heinrich, Komarek) 23' (5 na 3) 2:1 - Johannesen (Valkvae Olsen, Martinsen) 37' 2:2 - Komarek (Pallestrang, Schneider) 50' 3:2 - Reichenberg (Haga, Holos) 51' 4:2 - Bull (Olimb, Reichenberg) 54' 4:3 - Heinrich (Schneider, Zwerger) 60' (6 na 5) 5:3 - Bull 60' (do pustej bramki)

1 Rosja 4 4 0 0 0 23:2 12
2 Szwajcaria 4 4 0 0 0 20:2 12
3 Czechy 5 4 0 0 1 26:10 12
4 Szwecja 4 3 0 0 1 28:7 9
5 Łotwa 4 2 0 0 2 12:11 6
6 Norwegia 5 1 0 0 4 11:28 3
7 Austria 5 0 0 0 5 6:28 0
8 Włochy 5 0 0 0 5 0:38 0

Czy Słowacja wywalczy awans do ćwierćfinału?