MŚ w hokeju: Rosja ciągle niepokonana. Finlandia wypunktowała Francję

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / RvS.Media/Robert Hradil / Na zdjęciu: Ilja Kowalczuk
Getty Images / RvS.Media/Robert Hradil / Na zdjęciu: Ilja Kowalczuk

Hokejowa reprezentacja Rosji wygrała szósty z rzędu mecz i jest jedyną niepokonaną drużyną na mistrzostwach świata elity rozgrywanych w Bratysławie i Koszycach. Piąte zwycięstwo w turnieju odniosła w niedzielę Finlandia.

W Bratysławie doszło do interesującego starcia Rosjan ze Szwajcarami, którzy w zeszłym roku wywalczyli srebrne medale hokejowego czempionatu. Choć Sborna była faworytem, to Helweci postawili się i mieli swoje szanse. Nie zdołali jednak pokonać Aleksandra Georgijewa. Gole zdobyli za to Rosjanie. Pierwszego strzelił w 4. minucie Artiom Anisimow. Potem po jednym trafieniu w drugiej i trzeciej tercji dołożył Nikita Kuczerow, ustalając wynik spotkania na 3:0.

Rosja wygrała już szósty mecz i pozostaje jedyną niepokonaną drużyną na Słowacji. Faworyci nie zwalniają tempa, ponieważ większa liczba punktów może bardzo pomóc w fazie pucharowej. Rywalizację w grupie B Sborna zamknie we wtorkowy wieczór ciekawie zapowiadającym się meczem ze Szwecją. Szwajcaria doznała drugiej porażki, ale ma na koncie 12 punktów. We wtorkowe popołudnie zamknie fazę grupową spotkaniem z Czechami.

W Koszycach po pewne trzy punkty sięgnęła Finlandia. Hokeiści Suomi zdominowali Francuzów, ale zadowolili się strzeleniem tylko trzech bramek. W pierwszej tercji gola zdobył Joel Kiviranta, w drugiej Niko Mikkola, a w trzeciej Jere Sallinen. Dzięki temu powrócili na pierwsze miejsce w grupie A i mogą ją wygrać, jeśli we wtorek zwyciężą Niemców. Natomiast Francuzów czeka w poniedziałkowe popołudnie ważny mecz z Brytyjczykami, którego stawką będzie utrzymanie w elicie.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

Grupa A:

Finlandia - Francja 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) 1:0 - Kiviranta (Lindbohm, Tyrvainen) 10' 2:0 - Mikkola (Pesonen, Kaski) 22' 3:0 - Sallinen (Savinainen, Kuusela) 53'