Hokej. Nie żyje Pat Stapleton. Były kapitan Chicago Blackhawks

W wieku 79 lat zmarł Pat Stapleton, wieloletni hokeista Chicago Blackhawks i dwukrotny finalista ligi NHL. Przyczyną śmierci były komplikacje po udarze mózgu.

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Pat Stapleton (numer 12) w barwach Chicago Blackhawks Getty Images / Bruce Bennett Studios / Na zdjęciu: Pat Stapleton (numer 12) w barwach Chicago Blackhawks
Urodzony w kanadyjskiej miejscowości Sarnia Pat Stapleton trafił do NHL w 1961 roku, jako obrońca Boston Bruins. W latach 1965-73 regularnie grał dla Chicago Blackhawks i wystąpił w finale rozgrywek o Puchar Stanleya w 1971 i 1973.

W barwach "Czarnych Jastrzębi" rozegrał 545 meczów, zdobywając w sumie 327 punktów (41 bramek i 286 asyst). Trzykrotnie był wybierany do drugiej drużyny gwiazd. W sezonie 1969-1970 był kapitanem zespołu z Chicago.

Po zakończeniu kariery w NHL grał jeszcze w lidze WHA. Potem osiadł w Strathroy w Ontario, gdzie pełnił funkcję doradcy miejscowej drużyny juniorów. W 2005 roku został przyjęty do Kanadyjskiej Sportowej Galerii Sław jako członek kanadyjskiego teamu, który wygrał historyczną serię spotkań ze Związkiem Radzieckim (tzw. Summit Series w 1972 roku).

W ślady Pata Stapletona poszedł jego syn Mike, który na przełomie lat 80. i 90. XX wieku grał dla kilku klubów NHL. Od 1986 do 1992 roku reprezentował barwy Chicago Blackhawks.

Czytaj też:
-> Władze NHL zawiesiły rozgrywki
-> Rozgrywki w KHL nie będą kontynuowane

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×