KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Hokej. Cios dla prezydenta Łukaszenki. Mistrzostwa świata elity odebrane Białorusi

Władze Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) poinformowały, że zdecydowały się odebrać Mińskowi prawa do organizacji mistrzostw świata elity w 2021 roku. Powodem są kwestie związane z bezpieczeństwem na Białorusi.

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
prezydent Alaksandr Łukaszenka jest wielkim fanem hokeja PAP / ITAR-TASS/Mikhail Metzel / Na zdjęciu: prezydent Alaksandr Łukaszenka jest wielkim fanem hokeja
Tegoroczny turniej miał się odbyć w dniach 21 maja - 6 czerwca, a jego gospodarzami miały być Mińsk i Ryga. Od poniedziałku wiadomo, że hokeiści na pewno nie zawitają na Białoruś. Zarząd IIHF postanowił odebrać prawa organizacji zawodów naszym wschodnim sąsiadom ze względu na sytuację panującą w ich kraju.

"IIHF ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników mistrzostw. Zgodnie z zakresem uprawnień kongresu wycofuje się prawa organizacyjne wcześniej powierzone Białorusi" - napisano w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej IIHF.

To cios dla prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który jest wielkim fanem hokeja i był gorącym orędownikiem tego turnieju. W ostatnich miesiącach na Białorusi doszło do licznych protestów, które miały związek z zeszłorocznymi wyborami prezydenckimi. Ponadto nie jest do końca jasna sytuacja epidemiczna związana z COVID-19, dlatego władze światowej federacji hokeja postanowiły nie czekać.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: imponujące umiejętności Piotra Liska. Jest rewelacyjny

Prezydent IIHF, Rene Fasel, nie miał wyjścia. Jeszcze kilka dni temu (11 stycznia) spotkał się z Łukaszenką i przedstawił swoje żądania. Sytuacja stała się niekorzystna dla prezydenta kraju naszych wschodnich sąsiadów, ponieważ główni sponsorzy i partnerzy mistrzostw (m.in. firma Skoda) zapowiedzieli bojkot turnieju. Także uczestnicy zawodów brali pod uwagę rezygnację ze startu.

- Ubolewamy, że musimy wycofać się z organizacji mistrzostw na Białorusi. Staraliśmy się promować podejście, by turniej był wykorzystany jako narzędzie pojednania, coś co może uspokoić problemy społeczno-polityczne - wyznał Fasel.

Po decyzji IIHF los tegorocznych mistrzostw świata elity nie jest jasny. Być może turniej zorganizuje sama Łotwa, ale nie można wykluczyć dołączenia do niej innego kraju jako współgospodarz albo przeniesienia zawodów w inne miejsce. Wszystko zależy i tak od sytuacji epidemicznej. Przypomnijmy, że z powodu COVID-19 odwołano już m.in. mistrzostwa świata dywizji 1B, których gospodarzem miały być Katowice.

Zobacz także:
Skoki narciarskie. Zawody Pucharu Świata zagrożone
PŚ w Zakopanem. Policja miała mniej pracy pod skocznią

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (9)
 • zens Zgłoś komentarz
  Może na Kapitolu zorganizować tam teraz bezpiecznie - zasieki , 25 tys. uzbrojonych mundurowych..
  • 19biegacz00 Zgłoś komentarz
   Świetna decyzja brawo!!!
   • kert Zgłoś komentarz
    To wielkie świństwo i cios dla demokracji . Zmowa polityków by dalej burzyć opinię publiczną na Białorusi . Tam oszustwo wyborcze miało pokazać wielką przewagę Łukaszenki mimo że
    Czytaj całość
    tak je zdecydowanie wygrał . Za to w USA OSZUSTWA MOGŁY ZMIENIĆ wynik wyborów . Tam nikt nie odbiera im imprez sportowych Zdaniem twórców terrii spiskowych by dla wszystkich stworzono ustrój podobny do komuny a posłuszną ''ciemną'' masą kierować będą elity najbogatszych .
    • cairo7 Zgłoś komentarz
     Nareszcie normalne wiadomości.
     • jopekpopek Zgłoś komentarz
      Jawna niesprawiedliwość. Zabrali MŚ bo wyborów nie wygrała (co oczywiste) baba-pupilka USA i agenturalnej Polski. W ślad za tym powinni zabrać imprezy sportowe takiemu USA gdzie
      Czytaj całość
      sfałszowano wybory w sposób oczywisty.
      • o ja cię Zgłoś komentarz
       Faktycznie cios A jemu to wisi kalafiorem
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×