Wielkie emocje w meczu Polska - Ukraina. Zdecydowały rzuty karne!

Hokejowa reprezentacja Polski stoczyła w czwartek trudny bój z drużyną Ukrainy w ramach mistrzostw świata dywizji 1B w Tychach. Biało-Czerwoni wygrali ostatecznie 3:2 po rzutach karnych i pozostają w grze o awans na zaplecze elity.

Rafał Smoliński
Polacy cieszą się z gola PAP / Zbigniew Meissner / Na zdjęciu: Polacy cieszą się z gola
Po wtorkowym zwycięstwie nad Estonią (3:0) na drodze Polaków stanęli Ukraińcy. Zbrodnicza inwazja Rosjan dotknęła sportowców naszych wschodnich sąsiadów. Ukraińcy nie mogli przygotowywać się w kraju do mistrzostw świata dywizji 1B, ale ciężko trenowali na Węgrzech. Jak sami przyznali, chcą dać radość walczącym rodakom. W Tychach pokonali na inaugurację Serbów (7:0), dlatego spadek do dywizji 2A im nie grozi. W czwartkowy wieczór stworzyli emocjonujące widowisko w starciu z Polakami, które gospodarze wygrali 3:2 po rzutach karnych.

Początek meczu Polska - Ukraina był wyrównany, ale z czasem zarysowała się przewaga gospodarzy. Serhij Pysarenko bronił ofiarnie, lecz w 13. minucie był bez szans. Polacy przeprowadzili szybką akcję, a Dominik Paś zdecydował się na precyzyjny strzał i było 1:0. Problemem Biało-Czerwonych w pierwszej tercji były niepotrzebne faule. W 15. minucie za przewinienia zostali ukarani Jakub Bukowski i bramkarz John Murray (karę odsiedział Oskar Jaśkiewicz). Sytuację 5 na 3 na lodzie wykorzystali Ukraińcy, bo wyrównujące trafienie uzyskał Jewhen Fadiejew.

Polacy mogą mówić o szczęściu, że rywale nie objęli prowadzenia w końcowej fazie premierowej odsłony. Krążek jednak zatrzymał się na słupku. Gdy Biało-Czerwonym w końcu udało się uspokoić sytuację, można było pomyśleć o przeprowadzeniu składnej akcji. W 18. minucie Patryk Wronka dostrzegł zza bramki nadjeżdżającego Pasia, a ten uderzył znakomicie. Po pierwszej tercji gospodarze prowadzili 2:1.

Druga część spotkania stała pod znakiem wielkiej walki na lodzie. Obie drużyny miały swoje szanse. Okazji na gola nie wykorzystali jednak m.in. Krystian Dziubiński i Witalij Lalka, którego zatrzymał "Jasiek Murarz". Po 40 minutach w dalszym ciągu na prowadzeniu byli gospodarze, ale do zakończenia spotkania pozostawało jeszcze sporo czasu.

W trzeciej tercji Polacy popełnili fatalny błąd przy wyprowadzaniu krążka, który w 45. minucie kosztował ich stratę gola. "Gumę" przejął Mychajło Simczuk, który popędził na bramkę Murraya i strzałem z bekhendu wyrównał na po 2. Po tym trafieniu zrobiło się nerwowo. Biało-Czerwoni mieli sporo szczęścia. Tym razem uratowała ich poprzeczka. Dopiero w końcowej fazie udało się odzyskać przewagę na lodzie. Polacy jednak zmarnowali dwa okresy gry 5 na 4. Szczególnie bliski zdobycia gola był Filip Komorski, ale w sytuacji sam na sam górą był Pysarenko.

Ponieważ po 60 minutach był remis, zarządzono dogrywkę. W niej oba zespoły także miały swoje szanse. Dla Biało-Czerwonych nie trafił Paś, a dla Ukrainy Lalka, którego z wielkim trudem zatrzymał Murray. Wynik ciągle był nierozstrzygnięty, zatem odbyła się seria rzutów karnych. Pierwszy "najazd" wykorzystał Komorski, a w trzeciej serii na 2:0 podwyższył Bukowski. Honorowe trafienie dla Ukrainy uzyskał Roman Błahy. Na koniec Murray zatrzymał strzał doświadczonego Andrieja Michnowa i to gospodarze odnieśli bardzo ważne zwycięstwo, choć tylko za dwa punkty.

Awans na zaplecze elity wywalczy tylko zwycięzca turnieju w Tychach, natomiast ostatni zespół spadnie do dywizji 2A. Polacy mają na koncie pięć punktów, o jeden mniej od niepokonanych Japończyków. Reprezentanci Kraju Kwitnącej Wiśni wygrali w czwartek z Estończykami 7:5, ale przed nimi dwa najważniejsze spotkania. Emocji zatem na pewno nie zabraknie.

W piątek zostanie rozegrane tylko jedno spotkanie. Polacy zmierzą się o godz. 20:00 z Serbami, którzy są najniżej klasyfikowanym zespołem w turnieju i głównym kandydatem do spadku do dywizji 2A (o utrzymanie będą walczyć z Estończykami). Dla naszych hokeistów decydujące i tak będzie starcie z Japończykami, które zaplanowano na niedzielę (godz. 16:30). Wszystkie mecze Biało-Czerwonych można obejrzeć w TVP Sport. Bilety są do kupienia na Ebilet.pl.

Polska - Ukraina 3:2 po rzutach karnych (2:1, 0:0, 0:1, 0:0, 1:0)
1:0 - Paś (Zygmunt, Bryk) 13'
1:1 - Fadiejew (Mereżko, Lalka) 16' (5 na 3)
2:1 - Paś (Wronka, Ciura) 18'
2:2 - Simczuk 45'
3:2 - Bukowski 65' (rozstrzygający rzut karny)

Polska: Murray - Bryk, Ciura; Zygmunt, Paś, Wronka - Górny, Kostek; Łyszczarczyk, Wałęga, Dziubiński - Kruczek, Wajda; Michalski, Komorski, Jeziorski - Jaśkiewicz, Bukowski, Starzyński, Gościński.

Ukraina: Pysarenko - Tołstuszko, Mereżko; Peresunko, Mazur, Michnow - Panhełow-Jułdaszew, Matusewycz; Lalka, Fadiejew, Korenczuk - Łytwynow, Andrejkiw; Błahy, Nimenko, Morozow - Grebenyk, Worona, Czikancew, Simczuk, Borodaj.