Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

"Liczymy, że MKOl się wycofa". Minister nie odpuszcza w sprawie Rosji i Białorusi

Kamil Bortniczuk nie rezygnuje i próbuje budować jak najszerszą koalicję, która poparłaby wykluczenie Rosjan i Białorusinów z igrzysk. - Liczymy, że MKOl wycofa się ze swoich propozycji lub przyjmie naszą - kompromisową - powiedział dla "PAP".

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Kamil Bortniczuk PAP / Paweł Supernak / Na zdjęciu: Kamil Bortniczuk
Jeszcze do niedawna wydawało się, że udział Rosjan i Białorusinów na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku jest całkowicie wykluczony. Jednak ostatnie słowa prezesa MKOL oraz działania organizacji wskazują, że może być inaczej.

Szef MKOL-u Thomas Bach proponuje, by sportowcy z krajów-agreserów mogli wystąpić pod neutralną flagą. To z pewnością byłoby na rękę Władimirowi Putinowi. Sport odgrywa w roli reżimu bardzo ważną rolę propagandową.

Nie przeszkadza w tym nawet fakt, że ze względu na skandale dopingowe Rosjanie startowali pod nazwą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiemu. Medalistów igrzysk w Pekinie 2022 dyktator przyjmował z honorami.

ZOBACZ WIDEO: Niemoc Lewandowskiego w ostatnich meczach. "Złość rośnie"
Na działania MKOL-u negatywnie zareagowały już Polska, kraje bałtyckie, kraje nordyckie, a także sama Ukraina. Nasz kraj próbuje budować koalicję, która opowie się za wykluczeniem Rosjan oraz Białorusinów.

Docelowo w takiej koalicji miałyby się znaleźć m.in.: większość państw Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone, Kanada a także Japonia.

- Innym wyjściem jest przedstawienie akceptowalnych dla wszystkich zasad wybierania neutralnych sportowców z Rosji i Białorusi, których występ nie będzie rodził żadnych wątpliwości, co do zależności od reżimów Putina i Łukaszenki. Liczymy, że MKOl wycofa się ze swoich propozycji lub przyjmie naszą - kompromisową - powiedział minister sportu Kamil Bortniczuk.

Każdy dzień zwłoki premiuje kolację antyrosyjską, bo na igrzyska trzeba się jeszcze przecież zakwalifikować. W Europie niemal nikt nie chce rywalizować z Rosjanami i Białorusinami, ale mogliby przecież wystartować w zawodach przeznaczonych dla Azjatów. Z każdym tygodniem taki scenariusz jednak się oddala.

Czytaj więcej:
"Cyniczny i absurdalny żart". Ukraińcy wściekli na UEFA za decyzję ws. Rosji

Czy Rosjanie i Białorusini powinni zostać dopuszczeni do igrzysk w Paryżu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×