Zdobyli 20 medali, zostali pominięci. Skandal na ceremonii zakończenia IO

Getty Images / Charles McQuillan
Getty Images / Charles McQuillan

Ceremonia zakończenia igrzysk olimpijskich w Paryżu okazała się spektakularnym wydarzeniem. Swoje niezadowolenie wyrazili jednak zdobywcy 20 medali podczas rywalizacji w Paryżu, Nowozelandczycy. Chodzi o jeden z elementów uroczystości.

Rekordowa liczba wywalczonych złotych medali i 11. miejsce w klasyfikacji końcowej igrzysk olimpijskich w Paryżu okazały się niewystarczające, aby zagwarantować włączenie Nowej Zelandii do światowej czołówki.

Abstrakcyjny pokaz rozświetlił Stade de France, gdy na obiekcie zgasły światła. Artystyczną interpretację mapy świata wprowadzono na stadion, aby uczcić pamięć wszystkich sportowców podczas ostatniego hucznego widowiska.

Na zaprezentowanej przez organizatorów mapie udało się uwzględnić wiele państw świata, ale ocean w pobliżu Australii był pusty. Nowozelandczycy poczuli się urażeni, bowiem widoczne przy okazji pokazu były inne państwa o podobnej wielkości do Nowej Zelandii, takie jak Wielka Brytania i Japonia.

ZOBACZ WIDEO: "Prosto z Igrzysk". Minorowe nastroje w polskich obozach. "Lekcja pokory, nie jest dobrze"

Chorążymi Nowej Zelandii podczas ceremonii zakończenia igrzysk olimpijskich była Dame Lisa Carrington i Finn Butcher. Pierwsza z wymienionych zdobyła podczas igrzysk w Paryżu trzy złote medale, umacniając tym samym swój status najlepszej olimpijki w kraju. Butcher zapisał się w historii jako pierwszy Australijczyk, który zdobył złoty medal w kajakarstwie górskim.

Wydarzenia z ceremonii zakończenia zapoczątkowały w kraju kampanię turystyczną pod hasłem "Umieść Nową Zelandię na mapie", udział w akcji wzięli komik Rhys Darby i była premier Jacinda Ardern.

Nowozelandzka agencja informacyjna 1news podsumowała to wydarzenie słowami "Widoczne są kraje o podobnej wielkości do Nowej Zelandii, takie jak Wielka Brytania i Japonia". W mediach społecznościowych mieszkańcy tego kraju grzmieli: "Francuzi nie uwzględniają Nowej Zelandii na swojej "mapie świata". Inny z kolei dodał: Ta artystyczna mapa świata na ceremonii zamknięcia nie wydaje się uwzględniać Nowej Zelandii (ani Madagaskaru). #SprawiedliwośćDlaNarodówWyspiarskich. Inny z kolei zażartował, że Nową Zelandię reprezentuje "wygodnie umiejscowiony blok głośnika i kamery" znajdujący się obok Australii - cytuje komentarzy oburzonych nowozelandczyków serwis foxsports.com.au.

Czytaj także:
Odebrała medal na ceremonii zakończenia. W sieci głośno o jej stroju

Źródło artykułu: WP SportoweFakty