Igrzyska paraolimpijskie? Już nie. Wyjaśniamy, dlaczego zniknęło "o"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Elsa / Na zdjęciu: reprezentacja Polski podczas ceremonii otwarcia
Getty Images / Elsa / Na zdjęciu: reprezentacja Polski podczas ceremonii otwarcia
zdjęcie autora artykułu

W Paryżu trwają już zmagania paraolimpijczyków. Tymczasem pewne zdziwienie wśród fanów sportu może spowodować stosowanie nazwy "Igrzyska Paralimpijskie". Wyjaśniamy, skąd ona się wzięła.

W tym artykule dowiesz się o:

Na przełomie lipca i sierpnia 2024 roku w Paryżu o medale rywalizowali olimpijczycy. Teraz przyszedł czas na paraolimpijczyków. Zaprezentują się oni we francuskiej stolicy od 28 sierpnia do 8 września.

Sporym problemem stało się w ostatnim czasie nazewnictwo stosowane do określenia największej imprezy czterolecia dla sportowców niepełnosprawnych. W wyniku zmian wprowadzonych w ustawie o sporcie w połowie 2023 roku pojawiły się terminy "Polski Komitet Paralimpijski" (PKPar) oraz "Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu".

Jak zatem widać, z tych nazw usunięte zostało "o" (było: Polski Komitet Paraolimpijski i Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu). Te działania PKPar argumentował tym, że chciano ujednolić pisownię do tej stosowanej w skali światowej. W języku angielskim mamy bowiem "Paralympic Games", a nie "Paraolympic Games".

ZOBACZ WIDEO: Muzyka z Harry'ego Pottera i miotła. Kabaret, jak przywitali gwiazdora

Do tego wprowadzono do użytku przymiotnik "paralimpijski". Stwierdzono nawet, że Rada Języka Polskiego miała zaakceptować tę zmianę. Tymczasem, jak się okazuje, Rada Języka Polskiego ma co do tego pewne wątpliwości. W tej sprawie wydane zostało oświadczenie.

"Rada Języka Polskiego oświadcza, że nikt nigdy nie zwrócił się do niej z prośbą o opinię o słowie 'paralimpijski', a gdyby o taką opinię poproszono, to byłaby ona negatywna. Forma 'paralimpijski' jest bowiem błędna - niezgodna zarówno z polskim systemem językowym, jak i z tradycją" - stwierdzono w oświadczeniu.

Z tego względu powinno się stosować nazwy "Polski Komitet Paralimpijski" oraz "Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu" - zgodnie ze znowelizowaną ustawą o sporcie. Rada Języka Polskiego ma jednak wątpliwości co do form 'paralimpijski' i "paralimpijczyk", dlatego portal WP SportoweFakty będzie używać określeń "paraolimpijski", "paraolimpiada" i "paraolimpijczyk" w swoich relacjach ze zmagań w Paryżu.

Czytaj także: Ostatni ranking WTA przed US Open. Tak wygląda sytuacja w czołówce Które miejsce Huberta Hurkacza? Sprawdź sytuację w rankingu ATP

Źródło artykułu: WP SportoweFakty