KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Szczepienia wśród olimpijczyków: minister sportu już 20 stycznia wysłał pismo

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym tygodniu zostanie podjęta decyzja o zaszczepieniu sportowców i członków sztabów szkoleniowych przygotowujących się do udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Piotr Gliński PAP / Artur Reszko / Na zdjęciu: Piotr Gliński

W zeszłym tygodniu Ryszard Czarnecki w rozmowie z dziennikarzem WP SportoweFakty.pl - Grzegorzem Wojnarowskim - po raz pierwszy zdradził, że polscy sportowcy, którzy mają wystartować podczas Tokio 2020 zostaną zaszczepieni w trybie priorytetowym (nie czekając na swoją kolejkę zgodną z wiekiem). - Według mojej wiedzy rząd i premier Mateusz Morawiecki w sprawie olimpijczyków podjęli już decyzję na "tak". Pozostaje kwestia istotnych szczegółów, takich, jak i kiedy oraz jak szeroka będzie lista sportowców - powiedział nam 9 kwietnia polityk Prawa i Sprawiedliwości (TUTAJ cały artykuł >>).

Okazuje się, że sprawa nie jest nowa. Przypominamy, że jako pierwsi zadaliśmy pytanie o szczepienia olimpijczyków 7 stycznia 2021 roku (TUTAJ więcej szczegółów >>). 13 dni po naszym artykule minister Gliński zwrócił się do Dworczyka i Niedzielskiego w tej sprawie.

"Minister traktuje zdrowie i bezpieczeństwo zawodników reprezentujących Polskę w międzynarodowych wydarzeniach sportowych priorytetowo, dlatego już 20 stycznia br. zwrócił się do ministra zdrowia i pełnomocnika rządu ds. Narodowego Programu Szczepień z prośbą o rozważenie możliwości włączenia członków kadr narodowych do Narodowego Programu Szczepień jako jednej z grup priorytetowych" - potwierdziło nam Centrum Informacyjne MKDNiS.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: wakacje gwiazdy reprezentacji Polski. Widoki zapierają dech w piersiach

Sprawdziliśmy, jak obecnie wygląda sytuacja. Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformowało nas, że: "Minister Piotr Gliński skierował oficjalne pismo do pełnomocnika rządu ds. Narodowego Programu Szczepień oraz ministra zdrowia w sprawie jak najszybszego włączenia członków olimpijskich kadr narodowych i ich sztabów szkoleniowych do Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2".

Oficjalne pismo z załącznikiem obejmującym, jak się dowiedzieliśmy, 1077 nazwisk leży już na biurku Adama Niedzielskiego i Michała Dworczyka, czyli dwóch polityków odpowiedzialnych za system szczepienia Polaków. 

- To są zawodnicy, którzy już mają kwalifikację olimpijską, ale też tacy, którzy jeszcze o tę kwalifikację walczą, jak również członkowie ich sztabów szkoleniowych - usłyszeliśmy w MKDNiS.

Wniosek oczywiście popiera Polski Komitet Olimpijski. Biuro prasowe PKOl-u przesłało nam komunikat, w którym możemy m.in. przeczytać: "dopuszczenie sportowców do szczepień wydaje się jak najbardziej zasadne. Zarówno Polski Komitet Olimpijski, jak i Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej mówią w tej sprawie jednym głosem. Przyjęcie szczepionki dałoby polskim sportowcom przygotowującym się do igrzysk olimpijskich - często wyjeżdżającym na zagraniczne zgrupowania - spokój i komfort".

Kiedy można spodziewać się oficjalnej i końcowej decyzji? - W tym tygodniu - w ministerstwie sportu nie mają wątpliwości.

Czy popierasz pomysł szczepienia polskich olimpijczyków "bez kolejki"?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
 • Trener33 Zgłoś komentarz
  Myślą... Mają plany... Coś ciężko Im wychodzi i jedno i drugie...bo nie robią ani jednego ani drugiego. Gdyby myśleli i planowali cokolwiek to już Skoczkowie Narciarscy byliby po
  Czytaj całość
  szczepieniach! Potem Halowe Mistrzostwa Europy w LA - Kadra Narodowa byłaby już zaszczepiona lub zaraz po nich... Tylko bla, bla, bla to otworzymy a to zamkniemy. Sportowcy i sport nie jest w Polsce nikomu i nie jest tej władzy potrzebny. Wystawić buźkę do zdjęcia przy medaliście, dla rozgłosu odznaczyć kogoś za GRĘ w Bundeslidze, dla rozgłosu dać super nagrodę za 6 lepszych skoków..., a nasi MEDALIŚCI OLIMPIJSCY to co?, a nasi Medaliści Mistrzostw Świata i Europy to co?. Już KAŻDY UCZESTNIK tych imprez powinien być odznaczony za godne reprezentowanie POLSKI! Przy chęciach zaszczepienia 1mln tygodniowo, zaszczepienie nawet 3000 Reprezentantów POLSKI nie powinno być nawet kwestią jakichkolwiek dyskusji i dywagacji! To wstyd! To świadczy tylko o tym co napisałem na początku.
  • obiektywny Zgłoś komentarz
   He, he! Nadredaktorze Bobakowski, po co te szczepienia teraz? W Tokio 2020 (!?) kto miał "wystartować to wystartował"!
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×