KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Igrzyska olimpijskie. Ile medali dla Polaków? Jedna liczba pojawia się szczególnie często

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio rozdanych zostanie 339 kompletów medali. Eksperci już szacują, ile krążków może powędrować w ręce Polaków. Niektórzy są wręcz jednomyślni.
Mateusz Domański
Mateusz Domański
Wytypowano, ile medali podczas IO w Tokio zdobędą Polacy Getty Images / Stanislav Kogiku/SOPA Images/LightRocket / Wytypowano, ile medali podczas IO w Tokio zdobędą Polacy

Jak zauważa Interia, najczęściej wymienianą liczbą medali jest 15. Wskazywali ją byli ministrowie sportu Witold Bańka i Danuta Dmowska-Andrzejuk, a ostatnio - w Polsacie Sport - takim typem podzielił się też szef misji olimpijskiej Marcin Nowak.

Jeżeli taki scenariusz by się ziścił, to byłby to bez wątpienia świetny wynik polskich olimpijczyków. W tym miejscu warto przypomnieć, że w Rio de Janeiro (2016), Londynie (2012) i Pekinie (2008) Biało-Czerwoni zdobywali po 11 medali. W Atenach (2004) wywalczyli natomiast 10 krążków, a w Sydney - 14. 

Wspominany portal przytacza też prognozę Zespołu Metodycznego działającego przy Instytucie Sportu, która została przedstawiona w listopadzie ubiegłego roku, a pod uwagę wzięto wyniki kadrowiczów na imprezach rangi mistrzowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem mistrzostw świata. Ważna była powtarzalność rezultatów i wartość wyników.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: głośno o 12-latku. Zwróć uwagę na jego technikę

Uznano, że Polacy mają 27 szans medalowych. Skuteczność takich prognoz wynosi 50 procent, w związku z czym realna liczba szans medalowych oscyluje w granicach 12-15.

Co miesiąc wirtualną kwalifikację medalową przedstawia natomiast agencja Gracenote. W lutowym rankingu Polska uplasowała się na 18. miejscu z 17 medalami (2 złote, 5 srebrnych i 10 brązowych).

Igrzyska w Tokio rozpoczną się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia br.

Czytaj także:
Tokio 2020. Japończycy wypowiedzieli się ws. igrzysk. Zaskakujący wynik sondażu
Nowe informacje ws. szczepionek dla polskich olimpijczyków. Jest lista, na której znalazło się ok. 1000 nazwisk

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
 • Grieg Zgłoś komentarz
  Jeśli Covid nie przetrzebi naszej ekipy zbyt mocno, to na chwilę obecną obstawiam 16 medali, w tym 4 złote.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×