Pekin 2022. Koniec igrzysk olimpijskich dla złotej medalistki w biathlonie

36-letnia złota medalistka olimpijska Walentyna Semerenko wraca do domu. Ukrainka podczas poniedziałkowego biegu indywidualnego źle się poczuła. W badaniach lekarskich po wyścigu wyszły jej niezbyt dobre wyniki o czym poinformował prezes federacji.

Jakub Fordon
Na zdjęciu Valentina Semerenko Getty Images / Maja Hitij / Na zdjęciu Valentina Semerenko
Walentyna Semerenko podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi zdobyła złoty medal w biathlonowej sztafecie. Razem z nią triumf świętowały jej siostra Wita, a także Julija Dżima i Ołena Pidhruszna.

Dla 36-latki występ w Pekinie to piąte igrzyska olimpijskie z rzędu, w których uczestniczyła. W poniedziałek Ukrainka wystartowała w biegu indywidualnym kobiet, podczas którego poczuła się źle. Następnie zostały jej wykonane badania lekarskie, po których prezes Ukraińskiej Federacji Biathlonu Wołodymyr Brynzak poinformował o niezbyt dobrych wynikach.

Semerenko chciała koniecznie wyzdrowieć i uczestniczyć w biegu sztafet, jednak nie udało jej się spełnić celu. W wyścigu zastąpi ją Anastasija Merkuszyna, która występowała w sztafecie na ostatnich igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Wówczas Ukraina uplasowała się na 11. miejscu, a w biegu tak samo jak teraz zabrakło 36-latki.

Wyścig sztafet kobiet na dystansie 4x6km odbędzie się 16 lutego w środę o godzinie 8:45. Wystartuje w nim reprezentacja Polski w składzie Monika Hojnisz-Staręga, Anna Mąka, Kinga Zbylut, Kamila Żuk.