Holenderka idzie po swoje. Polka pojechała w finale

Irene Schouten zdobyła drugi złoty medal w igrzyskach Pekin 2022. Na szybkim lodzie padł kolejny olimpijski rekord - tym razem na dystansie 5000 metrów. Magdalena Czyszczoń była ostatnia w finale.

Irene Schouten Getty Images / ANP / Na zdjęciu: Irene Schouten
Do finału w łyżwiarstwie szybkim na 5000 metrów przystąpiło 12 panczenistek. Po starcie trzech par nastąpiła przerwa techniczna, wykorzystana na konserwację toru, a później dokończenie rywalizacji. Na dystansie pięciu kilometrów ważne było utrzymanie odpowiedniego tempa, rozłożenie energii na około siedem minut walki z czasem.

Irene Schouten startowała w ostatniej parze z Francescą  Lollobrigidą. Holenderka wcześnie oderwała się od reprezentantki Włoch, nie przestraszyła się wcześniejszych wyników i dotarła do mety z rekordem olimpijskim 6:43.51. Schouten zdobyła drugie złoto w zimowych igrzyskach 2022, była najlepsza również na 3000 metrów.

Srebro dla Isabelle Weidemann z Kanady, która była wolniejsza od Schouten o blisko pięć sekund. Brąz dla Martiny Sablikovej i to drugi krążek Czechów w Pekinie. 34-letnia panczenistka zapowiedziała zakończenie kariery po tych igrzyskach olimpijskich. Jej start w czwartek był ostatnim na dystansie 5000 metrów. Z minimum jednym medalem wracała również z Vancouver, Soczi oraz Pjongczangu.

Magdalena Czyszczoń zajęła ostatnie 12. miejsce w finale. Polka pokonała dystans w czasie 7:21.49. Igrzyska olimpijskie w Pekinie są drugim w karierze Czyszczoń. W Pjongczangu startowała w biegu masowym.