Pekin 2022. Co to był za skok! Fenomenalny atak i Austriaczka znów ze złotem w big air

Ogromnych emocji dostarczyła walka o medale w big air (snowboard) w igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Wyśmienity ostatni skok sprawił, że ponownie złoto zdobyła Austriaczka Anna Gasser.

Anna Gasser PAP/EPA / FAZRY ISMAIL / Na zdjęciu: Anna Gasser
We wtorek w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022 w snowboardzie odbył się finał w big air. Panie stoczyły emocjonujący bój na oryginalnie położonej olimpijskiej rampie. Ta konkurencja polega na wykonaniu ewolucji w powietrzu, a oprócz czystości triku oceniane są wysokość i odległość skoku.

Po dwóch skokach na prowadzeniu była Zoi Sadowski-Synnott, która miała szansę na drugi złoty medal w Pekinie. Wcześniej nie było na nią mocnych w slopestyle'u. Nowozelandka była najlepsza w kwalifikacjach w big air. Szóste miejsce zajęła w nich Anna Gasser. To jednak Austriaczka ponownie została mistrzynią olimpijską. Fenomenalny trzeci skok (95.50) i łączna nota 185,50 dały jej złoto.

Sadowski-Synnott jeszcze ruszyła do ataku, ale w trzeciej próbie upadła i ostatecznie 177 punktów dało jej srebrny medal. Brąz padł łupem Kokomo Murase, która uzyskała notę 171,50. Dla 17-letniej Japonki jest to pierwszy olimpijski medal.

Na czwartym i piątym miejscu rywalizację ukończyły inne zawodniczki z Azji, Japonka Reira Iwabuchi (166,00) i Chinka Ge Rong (160,00). Szósta była Holenderka Melissa Peperkamp (141,75), a na kolejnych dwóch pozycjach znalazły się Kanadyjki, Jasmine Baird (130,00) i Laurie Blouin (115,00). Ta ostatnia jest wicemistrzynią olimpijską z 2018 roku w slopestyle'u. Dziewiąta była Australijka Tess Coady, która w Pekinie wywalczyła brązowy medal w slopestyle'u.

W finale zaprezentowało się 12 najlepszych zawodniczek z kwalifikacji. Wszystkie wykonały po trzy skoki i suma not z dwóch najlepszych stanowiła końcowy wynik.

Po raz drugi odbyła się rywalizacja w big air w igrzyskach olimpijskich. Cztery lata temu w Pjongczangu złoto zdobyła Gasser, a Sadowski-Synnott cieszyła się z brązu. Srebrny medal padł łupem Jamie Anderson. W Pekinie Amerykanka zajęła dopiero 15. miejsce w kwalifikacjach.