Faworyt do złota w półfinale. Męczarnie z debiutantem

Reprezentacja Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego awansowała do półfinału turnieju hokeja na lodzie mężczyzn igrzysk olimpijskich Pekin 2022. Rosjanie odnieśli w środę zwycięstwo nad Duńczykami, którzy w swoim debiucie pokazali się z dobrej strony.

Rafał Smoliński
Rosjanie cieszą się z gola PAP/EPA / MARK CRISTINO / Na zdjęciu: Rosjanie cieszą się z gola
Zaledwie kilka dni temu Rosyjski Komitet Olimpijski spotkał się z Danią w fazie grupowej. Wówczas faworyt do olimpijskiego złota zwyciężył 2:0. Rosjanie wygrali zmagania w grupie B i awansowali bezpośrednio do ćwierćfinału. Duńczycy musieli grać w barażu, w którym pokonali we wtorek Łotwę 3:2. Dzięki temu w środę znów trafili na swoich niedawnych przeciwników.

Rosjanie szturmowali bramkę rywali od pierwszego wznowienia. Mieli ogromną przewagę na lodzie, ale wynik długo pozostawał remisowy. Dopiero w 14. minucie przytomnie zachował się Wadim Szypaczow, dobijając krążek do bramki po uderzeniu kolegi i wyprowadzając swój zespół na prowadzenie. Dalsze ataki w pierwszej tercji nie przyniosły skutku. Faworyci oddali aż 18 strzałów, a Duńczycy zaledwie 1.

Na początku drugiej odsłony karę złapał Siergiej Płotnikow i Duńczycy mieli swoją szansę. Okres gry w przewadze wykorzystał Frans Nielsen i w 23. minucie było po 1. Podrażnieni Rosjanie rzucili się do ataków. W 35. minucie hokeiści ze Skandynawii stracili krążek we własnej tercji, a potężnym strzałem pod poprzeczkę popisał się Nikita Niestierow, trafiając na 2:1.

Trzecia część spotkania była bardziej wyrównana. Rosjanie starali się przede wszystkim nie stracić gola. W 56. minucie rezultat spotkania strzałem w okienko bramki ustalił Wiaczesław Wojnow. Duńczycy zagrali jeszcze w końcówce bez golkipera, ale Iwan Fiedotow nie dał się już zaskoczyć. Odbił w sumie 17 z 18 strzałów rywali. Jego vis-a-vis, Sebastian Dahm, miał bardziej pracowity dzień i zaliczył 37 udanych interwencji.

Rosyjski Komitet Olimpijski zwyciężył 3:1 i awansował do półfinału. Rosjanie są coraz bliżej obronienia tytułu mistrzów olimpijskich z Pjongczangu. Piątkowych rywali poznają po zakończeniu pozostałych ćwierćfinałów. Natomiast Duńczycy mogą wracać do kraju z podniesionym czołem. W debiucie wygrali dwa mecze w fazie grupowej oraz baraż i zakończyli turniej w Pekinie w finałowej "ósemce".