Pekin 2022. Kowalczyk skomentowała zachowanie Johaug na mecie

Na zakończenie olimpijskich zmagań Therese Johaug nie tylko wywalczyła złoty medal, ale zdobyła się na bardzo miły gest, który spodobał się komentującej zawody w Eurosporcie Justynie Kowalczyk-Tekieli.

Dominika Pawlik
Zwyciężczyni biegu na 30 km Therese Johaug wita na mecie ostatnią zawodniczkę - Dinigeer Yilamujiang PAP/EPA / DIEGO AZUBEL / Zwyciężczyni biegu na 30 km Therese Johaug wita na mecie ostatnią zawodniczkę - Dinigeer Yilamujiang
Ostatni start w biegach narciarskich z powodu warunków atmosferycznych został przesunięty. Sportsmenki na starcie musiały stanąć kilka godzin wcześniej. Towarzyszył im siarczysty mróz i mocny wiatr, co utrudniało bieg.

Therese Johaug zaatakowała już po kilku kilometrach i pewnie zwyciężyła w zawodach, sięgając po złoty medal. Druga była Jessica Diggins, a brązowy krążek wywalczyła Kerttu Niskanen. Najlepsza z Polek, Izabela Marcisz, zajęła 21. pozycję.

Norweżka narzuciła tak wysokie tempo, że na mecze miała blisko dwie minuty przewagi. Po pół godziny, kiedy na metę wbiegała ostatnia zawodniczka, wróciła w te okolice. Johaug dopingowała Chinkę Dinigeer Yilamujiang.

W 1998 roku rodak Johaug, Bjoern Daehlie też czekał na ostatniego zawodnika na mecie, Philipa Boita z Kenii. - Therese jako dziecko się tego naoglądała - zażartowała na antenie Eurosportu Justyna Kowalczyk-Tekieli. - Bardzo miły gest, oddający duch olimpizmu. Nie jest powiedziane, że Norweżka zmęczyła się na tej trasie bardziej niż Chinka - przyznała.

Wcześniej podobny gest zrobił Iivo Niskanen, poczekał na ostatniego Carlosa Quintanę.

Yilamujiang to 20-latka ujgurskiego pochodzenia. Była jedną z osób, która zapalały znicz podczas ceremonii otwarcia. Chinka przyznała, że ucieszyła się, kiedy zobaczyła Johaug na mecie, określiła ją nawet mianem "Superwomen".

Czytaj też: To już koniec. Poznaliśmy ostatnie medalowe rozstrzygnięcia na igrzyskach w Pekinie USA chce zorganizować ZIO. Gdzie będą rywalizować sportowcy w 2030 roku? ZOBACZ WIDEO: Sporty zimowe nie są domeną Polaków? "Często nie mamy warunków, żeby trenować"