Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

To ich kolejne igrzyska z medalem. Holenderka najlepsza w tej klasyfikacji

Kolejne igrzyska z medalem? Jest 12 zawodników, którzy co najmniej od igrzysk olimpijskich w Vancouver, czyli od 2010 roku nie schodzą z olimpijskiego podium. Liderką tej klasyfikacji jest Ireen Wust.

Dawid Lis
Dawid Lis
Ireen Wust Getty Images / Douwe Bijlsma/BSR Agency / Na zdjęciu: Ireen Wust
Nikomu wieku nie mamy zamiaru wypominać, ale żeby być na olimpijskim podium co najmniej od 2010 roku, to trzeba być już doświadczonym, a przede wszystkim bardzo skutecznym sportowcem. Zostało już tylko 12 takich, którzy na igrzyskach olimpijskich w Pekinie podtrzymali swoją passę ze zdobyczą medalową.

Najwięcej medali z tych zawodników na swoim koncie ma Ireen Wust. Holenderka staje na olimpijskim podium od 2006 roku. W Turynie po raz pierwszy została mistrzynią olimpijską, zwyciężyła w wyścigu na 3000 metrów. Do tego miała brąz na 1500 metrów. W kolejnych edycjach najważniejszej imprezy czterolecia co najmniej po razie stawała na najwyższym stopniu podium. Po igrzyskach w Pekinie ma już 13 medali, z czego aż 6 złotych. Jest liderką tej klasyfikacji, zarówno pod względem sumy olimpijskich krążków, jak i ilości tych najcenniejszych.

Aż 11 medali w swojej kolekcji ma Arianna Fontana. Włoszka w short tracku także melduje się na podium od 2006 roku. Fontana ma jednak w swojej kolekcji tylko dwa złote krążki, z dwóch ostatnich igrzysk. W Pjongczangu i Pekinie była najlepsza na 500 metrów. I można powiedzieć, że w tej konkurencji przeszła drogę po każdym stopniu podium, bo wcześniej była trzecia w 2010 i druga w 2014 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że kolejne igrzyska zimowe odbędą się właśnie we Włoszech, to można przypuszczać, że Fontana chętnie jeszcze powalczy o kolejny medal przed własną publicznością.

ZOBACZ WIDEO: To się nazywa gest! Gwiazda sportu pochwaliła się luksusowym prezentem

Nie wszyscy zawodnicy mają możliwość rywalizacji w kilku konkurencjach. Są też tacy, którzy biorą udział tylko w jednej, ale są za to skuteczni. Choć najczęściej to sporty drużynowe, jak w przypadku hokeja na lodzie. Finał kobiecego turnieju to głównie pojedynki Kanadyjek z Amerykankami. I są też takie zawodniczki, które w tych finałach grają od 2010 roku. Po stronie ekipy spod znaku Klonowego Liścia są to Marie-Philip Poulin oraz Rebecca Johnston, które mają po trzy złota i jedno srebro. Zupełnie odwrotną zdobycz, czyli jedno złoto i trzy srebrne medale ma Hilary Knight, która grała w reprezentacji USA w każdym finałowym meczu z Kanadyjkami od 2010 roku.

Bardzo dobrą statystykę ma Natalie Geisenberger. Niemka siedmiokrotnie stała na podium po olimpijskich zmaganiach saneczkarzy i aż sześć z tych medali jest w kolorze złotym. Geisenberger tylko w 2010 roku miała brąz, później jak stawała na starcie, to już nie przegrywała. Zawsze była to rywalizacja indywidualna w jedynkach, ale także Niemcy wygrywali zawody drużynowe na torze saneczkowym, zawsze z nią w składzie.

Co ciekawe, w tym zestawieniu przeważają kobiety. Jest tylko trzech mężczyzn w wymienionej dwunastce. Jest jednak Charles Hamelin, który dla Kanady dopisuje olimpijskie krążki już od 2006 roku. Głównie są to medale w rywalizacji drużynowej, ale Hamelin ma także dwa złota wywalczone indywidualne - na 500 metrów w 2010 roku oraz na 1500 metrów cztery lata później.

Zawodnicy, którzy są na olimpijskim podium co najmniej od 2010 roku:

Imię i nazwisko Kraj Dyscyplina Złote medale Srebrne medale Brązowe medale Suma medali
Ireen Wust Holandia łyżwiarstwo szybkie 6 5 2 13
Natalie Geisenberger Niemcy saneczkarstwo 6 0 1 7
Charles Hamelin Kanada short track 4 1 1 6
Martina Sablikova Czechy łyżwiarstwo szybkie 3 2 2 7
Eric Frenzel Niemcy kombinacja norweska 3 2 2 7
Marie-Philip Poulin Kanada hokej na lodzie 3 1 0 4
Rebecca Johnston Kanada hokej na lodzie 3 1 0 4
Kaillie Humphries USA bobsleje 3 0 1 4
Arianna Fontana Włochy short track 2 4 5 11
Lee Seung Hoon Korea Południowa łyżwiarstwo szybkie 2 3 1 6
Hilary Knight USA hokej na lodzie 1 3 0 4
Elana Meyers Taylor USA bobsleje 0 3 2 5

Czytaj także: Liczyli na dużo więcej. Oto najwięksi przegrani igrzysk olimpijskich w Pekinie Wielkie powroty, historyczne medale. Oto najwięksi wygrani igrzysk w Pekinie

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×