Gdzie te 140 mln zł? Ministerstwo milczy

Wciąż nie wiadomo, co z pieniędzmi - około 140 mln złotych - na budowę i modernizację stadionów Rakowa Częstochowa i Ruchu Chorzów. Ministerstwo sportu w tym temacie milczy, ale przyznało dotację na obiekty sportowe dla piłkarskich szkółek.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Sławomir Nitras Materiały prasowe / Ministerstwo Sportu i Turystyki / Na zdjęciu: Sławomir Nitras
Przed ubiegłorocznymi październikowymi wyborami parlamentarnymi ówczesny premier Mateusz Morawiecki obiecał łącznie około 140 milionów na remonty stadionów w Chorzowie i Częstochowie. Ruch miał doczekać się nowego stadionu, który obiecywany jest przez miejskie władze od lat. Z kolei obiekt Rakowa miał zostać dostosowany do wymogów organizacji domowych meczów faz grupowych europejskich pucharów.

I choć od wyborów minęły już blisko cztery miesiące, a nowy rząd działa dwa miesiące, to wciąż nie ma decyzji dotyczącej anulowania bądź przyznania pieniędzy na te inwestycje. Ministerstwo sportu konsekwentnie milczy i nie odpowiada na wysłane przez nas pytania dotyczące modernizacji piłkarskich aren w Chorzowie i Częstochowie.

Nie oznacza to, że resort nie podejmuje żadnych decyzji w sprawie finansowania inwestycji sportowych. Wiadomo, że na finansowe wsparcie nie może liczyć PZPN, który chciał w Otwocku wybudować bazę treningową. Za to minister Sławomir Nitras podjął decyzję o dofinansowaniu sześciu inwestycji z zakresu infrastruktury sportowej dla akademii piłkarskich.

Decyzja jest częścią szerokiego procesu budowy i modernizacji obiektów do treningu piłkarskiego dla dzieci i młodzieży. Pieniądze zostaną przekazane na budowę ośrodka treningowego Widzewa Łódź (10 mln zł). Do tego powstaną boiska w Bielsku-Białej, Sosnowcu, Chorzowie, Legnicy i Opolu.

Dofinansowanie ministerstwa sportu na budowę infrastruktury sportowej dla akademii piłkarskich:

Inwestycja Kwota (w zł)
Budowa Ośrodka Treningowego Widzewa Łódź – stadion treningowy wraz z zapleczem w Bukowcu 10 000 000
Przebudowa boiska piłkarskiego oraz modernizacja oświetlenia przy ul. Tadeusza Rychlińskiego w Bielsku-Białej 1 161 000
Budowa czterech boisk na terenie Stadionu Ludowego przy ul. Kresowej w Sosnowcu 2 000 000
Budowa zadaszenia pneumatycznego nad boiskiem piłkarskim przy ul. Wolności w Chorzowie 3 000 000
Budowa zadaszenia pneumatycznego boiska piłkarskiego Akademii Piłkarskiej Miedzi Legnica 785 400
Budowa boiska piłkarskiego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Opolu 1 835 200
RAZEM 18 781 700

Po tych decyzjach wyraźnie widać, w którą stronę chce iść ministerstwo sportu pod wodzą Nitrasa. Chodzi bardziej o wspieranie sportu dzieci i amatorów niż finansowanie inwestycji dla profesjonalnych klubów. Zresztą w komunikacie o przyznanych dotacjach ministerstwo przekonuje, że akademie piłkarskie stanowią pierwszy i podstawowy etap rozwoju kariery młodych piłkarek i piłkarzy.

"Boiska, hale i inne obiekty w całej Polsce pomagają upowszechniać sport, aby trening w profesjonalnych warunkach był dostępny dla każdego" - czytamy. Nie da się ukryć, że płyta główna na nowym stadionie Ruchu czy Rakowa nie byłaby dostępna dla dzieci w takim samym stopniu, jak boiska w piłkarskich akademiach.

Ministerstwo sportu poinformowało też o naborze wniosków do programów, które mają na celu popularyzację sportu w społeczeństwie poprzez wspieranie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania sportu różnych grup społecznych i środowiskowych. To m.in. programy "Sport dla wszystkich", "Szkolny Klub Sportowy", "Program Wsparcia Sportu Akademickiego" czy "Super Trener". Ruszył także program wsparcia projektów naukowych i program wspierania sportowego i współzawodnictwa osób niepełnosprawnych.

Czytaj także:
Spokój Realu Madryt w małych derbach. "Królewscy" samodzielnym liderem La Ligi
Skandaliczne sceny przed meczem Realu. Powinni spalić się ze wstydu [WIDEO]

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: ale słodziak! Skradł serce piłkarza Legii
Czy Raków i Ruch doczekają siię obiecanego przez Mateusza Morawieckiego wsparcia finansowego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×