Rewolucja w szkołach. Ważny komunikat ministra Nitrasa

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Łukasz Gągulski / Na zdjęciu: Sławomir Nitras
PAP / Łukasz Gągulski / Na zdjęciu: Sławomir Nitras
zdjęcie autora artykułu

Lekcje WF-u czeka w najbliższych latach rewolucja. Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras chce zahamowania negatywnych trendów dotyczących aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Zmiany pozwolą również wyłowić sportowe talenty.

W tym artykule dowiesz się o:

Ten temat jest często poruszany zarówno przez dzieci i młodzież oraz ich rodziców, jak i nauczycieli. W ostatnich latach spadła aktywność fizyczna wśród najmłodszych, co wywołuje negatywne skutki.

Obejmując w grudniu 2023 roku urząd ministra sportu i turystyki Sławomir Nitras zapowiedział, że będzie chciał dokonać zmian w lekcjach wychowania fizycznego. Jego celem stało się zwiększenie roli sportu w szkołach. Służyć temu ma m.in. większy dostęp dzieci i młodzieży do obiektów sportowych.

W środę minister Nitras ogłosił na platformie X, że "wspólnym celem ministerstwa sportu i turystyki oraz ministerstwa edukacji narodowej jest badanie sprawności dzieci i młodzieży oraz identyfikacja talentów sportowych".

ZOBACZ WIDEO: "Cudowna dziewczyna". Tymi zdjęciami Brodnicka zachwyciła

"Zmiana umożliwi zahamowanie negatywnych trendów dotyczących aktywności fizycznej uczniów i uczennic już od najmłodszych lat" - dodał szef resortu sportu i turystyki.

Jak minister Nitras zamierza tego dokonać? "Potrzebna jest zmiana w systemie monitorowania sprawności fizycznej dzieci i młodzieży w ramach lekcji WF. Dzięki współpracy z MEN i zgodnie ze zmienioną podstawową programową już od roku szkolnego 2023/24 nauczyciel WF, w ramach obowiązkowego wymiaru zajęć wychowania fizycznego, będzie przeprowadzał raz w ciągu roku szkolnego, w każdej klasie testy sprawnościowe" - stwierdził w załączonej do wpisu grafice.

Program, który chce realizować minister Nitras, nie jest nowym pomysłem. W 2022 roku przedstawił go ówczesny szef resortu sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk. On również chciał, aby nauczyciel WF przeprowadzał testy, ale w każdym semestrze.

- Podczas lekcji wychowania fizycznego będą przeprowadzane cztery dodatkowe testy, a ich wyniki będą wprowadzane do specjalnego systemu, który już mamy. Na podstawie testów wytrzymałości, szybkości, siły i skoczności kluby będą miały dostęp do listy najzdolniejszych dzieci z całej Polski - mówił Bortniczuk w rozmowie z WP SportoweFakty (więcej tutaj).

Pomysłodawcą tego rozwiązania był nasz utytułowany wieloboista Sebastian Chmara. Wzorem do naśladowania dla ówczesnej ekipy rządzącej była Słowenia. Ten liczący nieco ponad 2 mln ludności kraj od lat odnosi sukcesy w coraz większej liczbie dyscyplin sportu. Przy okazji rozwinęła się wysoka kultura fizyczna w całym społeczeństwie.

Czytaj także: Po pucharach! Kompromitacja Legii Warszawa Podolski potwierdza doniesienia. "Muszę powiedzieć prawdę"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy popierasz zmiany wprowadzane przez ministerstwo sportu i turystyki?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
zgłoś błądZgłoś błąd w treści
Komentarze (3)
avatar
jagielo
29.02.2024
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
A gdzie wciąganie przez nos linki  
avatar
tuzy
29.02.2024
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Nie ma problemu panie ministrze , darmowe ogrzewanie i oświetlenie sal gimnastycznych i dzieci mogą uprawiać sport całą dobę.  
avatar
czup
28.02.2024
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
POwinni włączyć do WF - opiłowywanie katolików, gruppensex i ćwiczenia LGBT - koniecznie z plusem.