WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Witold Bańka będzie kandydował na stanowisko przewodniczącego WADA

W przyszłym roku odbędą się wybory nowego przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Na stanowisko to kandydował będzie Witold Bańka.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Getty Images / Adam Nurkiewicz / Na zdjęciu: Witold Bańka

Informację o kandydowaniu Witolda Bańki na stanowisko przewodniczącego WADA przekazała Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Ministerstwa Sportu i Turystyki, Anna Ulman. Wybór nowego szefa Światowej Agencji Antydopingowej dokonany zostanie na kongresie w Katowicach, który odbędzie się w dniach 5-7 listopada 2019 roku. Obecnie przewodniczącym tej organizacji jest Brytyjczyk Craig Reedie, który był kandydatem ruchu olimpijskiego.

Zgodnie z zasadą rotacyjnej prezydentury, kolejnym przewodniczącym ma być kandydat wyłoniony przez rządy krajów. Takim właśnie ma być Bańka. Rywalką Polaka ma być wiceprzewodnicząca WADA, Norweżka Linda Helleland.

Spekulacje o tym, że Bańka będzie kandydował na stanowisko przewodniczącego WADA, pojawiały się od kilku miesięcy. W kwietniu minister sportu i turystyki nie chciał oficjalnie zadeklarować czy zdecyduje się na ten krok. - Nie zapadły jeszcze żadne decyzje w tym kontekście, także… Jest sporo czasu. Mamy jeszcze półtora roku. Zobaczymy, co czas i życie przyniesie - mówił z uśmiechem na twarzy w rozmowie z nami Bańka.

Polski polityk w swoich priorytetach walki z dopingiem umieścił ograniczenie wyścigu technologicznego. - Nie ma innej drogi jak zintensyfikować tę walkę w kontekście finansowym, do czego ja szczerze namawiam kolegów z WADA i kolegów ministrów z całego świata. Nie ma innej drogi niż czysty sport. Sport, który jest uosobieniem pięknej idei olimpijskiej. Doping tę piękną ideę olimpijską zabija - dodawał Bańka.

Dodajmy, że od kwietnia 2017 roku Witold Bańka jest przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym WADA, gdzie reprezentuje 47 krajów członkowskich Rady Europy.

ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 83. Wojciech Szaniawski: Robert Lewandowski za jedną kampanię może dostać nawet 4 mln euroRedakcja WP SportoweFakty na Instagramie, śledź nasze STORIES!

Czy Witold Bańka ma szansę na to, by zostać przewodniczącym WADA?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna / PAP

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×