WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Polskie związki sportowe przebadane. Wyniki nie są najlepsze

Transparentność, procesy demokratyczne, sprawozdawczość i odpowiedzialność społeczna. Te cztery aspekty zostały przebadane w polskich związkach sportowych.
Robert Czykiel
Robert Czykiel
Getty Images / Richard Heathcote / Piłka nożna

Badania przeprowadził Uniwersytet Warszawski, a wyniki opublikowano w raporcie National Sports Governance Observer. Eksperci sprawdzali funkcjonowanie polskich związków sportowych, porównując je do zagranicznych odpowiedników.

Doktor Paweł Zembura w RMF FM przyznaje, że jednym z największych problemów jest brak strategicznego planowania. Następnie przedstawiono wyniki, które podzielono na cztery kategorie. Pierwsza to transparentność, która w polskich związkach została oceniona na 39 proc.

Procesy demokratyczne oceniono na 31 proc., wewnętrzną sprawozdawczość na 38 proc., a odpowiedzialność społeczną na zaledwie 13 proc. Pod tą ostatnią kategorią kryje się walka z ustawianiem meczów.

Nasze federacje nie są do tego przygotowane. Tylko 33 proc. ma spisane regulacje pomagające w walce z ustawianiem meczów. Tyle samo ma opracowane zasady dyscyplinarne. To niepokojące dane.

Najbardziej transparentnie działają Polski Związek Tenisowy, Polski Związek Kajakowy oraz Polski Związek Triatlonu. Z kolej najgorzej w tej kategorii wypada Polski Związek Lekkiej Atletyki.PZPN wyróżnia się jedynie w kwestii wewnętrznej sprawozdawczości.

ZOBACZ WIDEO Prezes PZPS walczy z białaczką. "Tacy twardziele jak on nie zwykli przegrywać"

Czy polskie związki sportowe są dobrze zarządzane?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
RMF FM

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×