Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Znamy przyczynę zgonu Aleksandra Doby. Klub odpiera zarzuty

We wtorek Polskę obiegła informacja o śmierci wielkiego podróżnika Aleksandra Doby. Zmarł po zdobyciu najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro. Teraz do tego smutnego zdarzenia odnosi się klub, który zorganizował jego ostatnią podróż.
Mateusz Domański
Mateusz Domański
Na zdjęciu Aleksander Doba Newspix / Na zdjęciu Aleksander Doba

Klub Podróżników Soliści opublikował na swojej stronie internetowej obszerne oświadczenie. Możemy w nim przeczytać między innymi, że "według aktu zgonu wydanego przez Zjednoczoną Republikę Tanzanii, śmierć Aleksandra nastąpiła z przyczyn naturalnych".

"W tym momencie absolutnym priorytetem jest dla nas kontakt z rodziną Aleksandra Doby oraz dopełnienie wszelkich formalności. Apelując o poszanowanie prawa rodziny i przyjaciół Aleksandra Doby do żałoby, musimy jednocześnie odnieść się do publikacji medialnych, opartych na nieprawdziwych informacjach" - podkreślono. Mowa między innymi o zarzutach, jakie pod adresem klubu sformułował Jerzy Kostrzewa, przewodnik górski z 20-letnim doświadczeniem. Zasugerował on, że organizator mógł nie dochować staranności w trakcie przygotowania i przebiegu wyprawy.

Klub Podróżników Soliści zaznaczył dokumencie, "że podczas wyprawy na Kilimandżaro, Aleksander Doba był jej pełnoprawnym uczestnikiem".

Wyjaśniono ponadto, że "za realizację części turystycznej wyprawy, której uczestnikiem był Aleksander Doba, odpowiadają polscy liderzy. Natomiast od momentu przekroczenia bram parku narodowego, wyprawę prowadzi licencjonowana agencja lokalna: przewodnicy i inni reprezentanci agencji".
"Chcielibyśmy zaznaczyć, że lokalna agencja, z której usług korzystamy, posiada niezbędne zezwolenia i duże doświadczenie w prowadzeniu trekkingów na Kilimandżaro" - napisał organizator.

Z oświadczenia wynika, że grupa, której członkiem był Aleksander Doba, wyruszyła zdobywać szczyt w asyście 104 osób, w tym 16 przewodników, 84 tragarzy oraz 4 kucharzy - zgodnie z wymaganiami parku narodowego, na terenie którego znajduje się Kilimandżaro.

"Lokalna agencja dysponowała zestawami pierwszej pomocy, butlami tlenowymi, rozbudowaną apteczką z lekami na chorobę wysokościową i wszystkimi niezbędnymi przy takich wyprawach środkami. Zabezpieczenia były dostępne podczas całej wyprawy, w tym podczas ataku szczytowego" - zapewniono.

Poinformowano też, że Aleksander Doba nie zgłaszał i nie wykazywał żadnych objawów, które mogłyby wskazywać na problemy zdrowotne. Z oświadczenia jasno wynika, że był uważnie obserwowany przez przewodników oraz przechodził rutynowe kontrole, podczas których mierzone miał tętno, natlenienie krwi, a także był pytany o samopoczucie.

Dowiadujemy się również, że w trakcie ataku szczytowego Doba miał opiekę dwóch bardzo doświadczonych przewodników, którzy mają na koncie przeszło 400 wejść na szczyt. 

Pełne oświadczenie dostępne jest tutaj >>>

Czytaj także:
Podróż Aleksandra Doby na Kilimandżaro. Mamy zdjęcia z ostatniej wyprawy
Dramat na szczycie. Organizator opowiada, co się stało na Kilimandżaro

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (37)
 • aaa123456 Zgłoś komentarz
  Jeszcze raz bo wp ma jakiś problem z tym co mówię, a mówię szczerą prawdę. Wszyscy Ci, którzy piszą, że to był zdobywca, spełniał swoje marzenie itd. powinni uświadomić sobie, że
  Czytaj całość
  był ambasadorem tego klubu podróżników (patrz dostawał profity za każdy wyjazd, pewnie jakąś kasę). Klub zrobił z nim kilkanaście spływów kajakowych i fajnie, ale formuła się wyczerpała, przestali na nim zarabiać, więc wpadli na pomysł wysłania go w wysokie góry, co prawda pomyśleli nad trasą łatwą do wejścia, ale zapomnieli pomyśleć o procesie aklimatyzacji. Gdyby się nie stało co się stało to czytalibyście teraz artykuł o 74- letnim Aleksandrze Dobie, który zdobył Kilimandżaro i byłby rozgłos, lajki, promocja klubu. O to w tym wszystkim chodziło, o pieniądze, nie o marzenia, czy zdobywanie gór mimo wieku.
  • aaa123456 Zgłoś komentarz
   Napiszę komentarz, bo coś odpowiedzi nie chcą się dodać. Wszyscy, którzy mówią, że to był zdobywcą, umarł spełniając swoje marzenie itd. niech sobie uświadomią co jest napisane w
   Czytaj całość
   oświadczeniu. On był ambasadorem tego Klubu Podróżników (czytaj dostawał kasę, profity za każdy wyjazd). Klub z robił z nim kilkanaście spływów kajakowych i fajnie, ale formuła się wyczerpała, już na klientach nie robiło to wrażenia. Przyszli więc do niego i zaproponowali wejście na Kilimandżaro, on nie chcąc tracić zarobku zgodził się. Gdyby nie doszło do jego śmierci to teraz czytalibyście artykuł o tym jak 74-letni Doba zdobył Kilimandżaro i o to organizatorom chodziło o rozgłos, lajki, sprzedaż itd. To nie byli jego przyjaciele tylko biznesmeni, którzy zajechali dziadka dla pieniędzy.
   • kszow Zgłoś komentarz
    Do wszystkich, którzy mówią, że wiedział gdzie idzie, sam przepłynął ocean, to co tu się teraz czepiać: to, że wyprawa została zorganizowana legalnie, to nie znaczy, że
    Czytaj całość
    wszystko jest ok. W Polsce często się oszczędza na takich wyprawach, bo każdy dzień to dużo kasy dla lokalnej agencji. Wchodzili w nocy z 4 na 5 dzień. Co z tego, że tak można? Ale są w Polsce biura, które przeznaczają jeden więcej dzień na aklimatyzację, co może być kluczowe, żeby połowa grupy nie rzygała jak kot i nie wchodziła w cierpieniu. Zagraniczne biura czasem jeszcze więcej dni. A już szczególnie nie powinien takiego programu robić człowiek 74 letni. I tu jego wytrenowanie nie ma nic do rzeczy. Taki organizm się dużej aklimatyzuje, jak młodzi przy takim tempie mają problem, to co dopiero starsza osoba. I wiem, że był wytrzymały i wysportowany, ale jeśli nie będzie odpowiedniej aklimatyzacji, to może się zdarzyć nieszczęście. Czy ktoś poprosił go o badania lekarskie przed wyprawą? Głównym pytaniem jest, czy 74latek powinien wchodzić już w nocy z 4 na 5 dzień. A jeden dzień dłużej na aklimatyzację może uratowałby mu życie. Pewnie rozejdzie się po kościach, bo przecież nie jest to nielegalne. Wydaje mi się, że zabrakło tu zdrowego rozsądku. I może powinno to wywołać ogólnopolską dyskusję nt jakości ofert górskich, czy wystarczającego czasu aklimatyzacji. Aby kolejni uczestnicy mieli większą świadomość, jaką ofertę wybrać. I to, że śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych- to nie znaczy jeszcze, że właśnie krótki czas wchodzenia się do tego nie przyczynił.
    • boro69 Zgłoś komentarz
     Przed taka wyprawą wszyscy uczestnicy powinni przejść szczegółowe badania u lekarza medycyny sportowej. Zapewne tego zabrakło. A w przypadku zawału serca w takich warunkach przewodnicy
     Czytaj całość
     nic nie zrobią.
     • Pan wszystkich Panów Zgłoś komentarz
      Forumowicze gdyby bzdur nie komentowali( nie mam na myśli tego artykułu) to ten portal też umarł by śmiercią naturalną.
      • aaa123456 Zgłoś komentarz
       On to zrobił dla pieniędzy, przecież wyraźnie jest napisane w oświadczeniu, że był ambasadorem, czyli dostawał profity za udział w poszczególnych imprezach, żeby napędzić sprzedaż.
       Czytaj całość
       Chory pomysł, żeby człowieka w tym wieku nagabywać na zdobywanie Kilimandżaro, ewidentnie ten klub podróżników ma krew na rękach, a on też głupi albo łasy na kasę, tym bardziej, że to nie był człowiek gór.
       • Jan Wasilewski Zgłoś komentarz
        W tym wieku nie pcha się tam. Ktoś go chwalił wiec chciał więcej pokazać!
        • tomas68 Zgłoś komentarz
         Nawet jeśli byłby to przyczyny nienaturalne to sam zmarły o nich wiedział. Na co to szczucie,umarł tak jak chciał w drodze na "szczyt" własnych możliwości. Dla niego to
         Czytaj całość
         była przygoda a ci chcą zrobić z tego jakiś nędzny dramat.
         • Sebastian1978 Zgłoś komentarz
          Dla mnie byl i jest Pan Wielki. Do tego bardzo skromny co w obecnych czasach staje sie juz niestety rzadkie. Prosze rodzinne- nie przejmujcie sie tymi baranami ktorzy krytukuja Waszego krewnego.
          Czytaj całość
          Sami siedza godzinami przed TV i nawet polowe przygod Pana Doby nigdy nie mieli. Zalosni mali ludzie bez osiagniec i z zerowym pojeciem o czym pisza.
          • Cheers Zgłoś komentarz
           Czyli jeżeli się nie mylę, to mówi się, że przyczyną śmierci w takim przypadku jest niewydolność krążeniowo-oddechowa. Nie ma więc żadnego znaczenia czy wszedł na górę, czy
           Czytaj całość
           siedziałby w domu w fotelu. No ale ja nie jestem lekarzem. Szkoda faceta.
           • S.Kow. Zgłoś komentarz
            Czy dobrze zrozumiałem nieprzespana noc bo trzeba było wyruszyć o północy a na szczycie o godz.14 to jest kilkanaście godziń i jeszcze na górze ciśnienie mniejsze o 1000 hPa .coś to
            Czytaj całość
            z tą organizacją nie tak.Dla seniorów powinny trasy być przynajmniej 10 dniowe bez względu na wytrenowanie.
            • Ires Zgłoś komentarz
             po co tam szedł? W tym wieku wnuki bawić albo prawnuki a igranie ze samym sobą to śmierć na własne życzenie.Ci co podziwiają takie akcje są strasznie niedowartościowani, tacy słabi
             Czytaj całość
             psychicznie,podatni na sugestie.Współczuje
             • kazio007 Zgłoś komentarz
              z całym szacunkiem dla pamięci Pana Aleksandra ale przed wyjazdem mógł jednak spojrzeć w metrykę a nie za wszelką cenę lansować się na takiej wyprawie, gdzie młodzi i zdrowi ludzie
              Czytaj całość
              nie dają często rady, teraz wielu ludzi ma niepotrzebnie szarpane nerwy tłumacząc się przed opinią publiczną i instytucjami dlaczego stary człowiek zmarł w ekstremalnych warynkach
              Zobacz więcej komentarzy (1)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×