FIA Karting Academy to mistrzostwa FIA mające na celu identyfikację i szkolenie młodych talentów kartingowych w wieku od 12 do 14 lat. Uczestnicy tej serii ścigają się w klasie OK-Junior, na identycznych gokartach przygotowanych przez Międzynarodową Komisję Kartingową (CIK-FIA), wyposażonych w opony jednej marki i w losowane silniki, co gwarantuje wyrównaną, zaciętą rywalizację i wyniki uzależnione przede wszystkim od umiejętności kierowcy, a nie od sprzętu.
Młoda Polka podąża śladami gwiazd F1
12-letnia Klara Kowalczyk została wybrana do tej prestiżowej serii przez Światową Komisję Kobiet FIA jako najbardziej obiecująca kobieta spośród kierowców w wieku 12-14 lat z całego świata. W poprzednich latach zaciętą rywalizację w tym cyklu toczyli m.in. kierowcy znani z Formuły 1 - Charles Leclerc czy George Russell, a dwa lata temu zwyciężył w tej serii polski kierowca, Maciej Gładysz.
Do inauguracyjnej rundy FIA Karting Academy 2023 przystąpi 45 kierowców, w tym pięć kobiet. Zawody odbędą się razem z rundą mistrzostw Europy FIA. Łącznie w Trzyńcu zamelduje się 233 zawodników z 59 krajów.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Zerwał pajęczynę. Tego gola można oglądać w kółko
Steel Ring zlokalizowany jest w industrialnym otoczeniu, nieopodal huty żelaza i stali w Trzyńcu. Liczący 1232 m tor jest kręty i pagórkowaty, co stanowi wyzwanie dla zawodników i premiuje dobrych technicznie kierowców. Zaciętą rywalizację będzie można obserwować od czwartku do niedzieli (18-21 maja).
Klara Kowalczyk najlepsza z Polaków
W ostatnich tygodniach Klara Kowalczyk skutecznie rywalizowała w zawodach kartingowych we Włoszech i w Czechach w kategorii OK Junior.
We włoskiej Cremonie, gdzie pod koniec kwietnia odbyła się runda Super Master Series WSK, Klara w wyścigach kwalifikacyjnych awansowała odpowiednio o 10 i 14 pozycji. Dzięki skuteczniej jeździe, 12-letnia Polka weszła do fazy finałowej na 37. pozycji na 81 kierowców, notując tym samym awans o 22 miejsca w stosunku do kwalifikacji. W finałowym wyścigu Klara została uderzona przez zawodnika jadącego za nią. Kontakt spowodował uszkodzenie zderzaka, co zgodnie z regulaminem wiąże się z 5-sekundową karą. Nie przeszkodziło to jednak Klarze ukończyć zawody najwyżej z Polaków (w kategorii OK Junior) - na 41. pozycji.
Z kolei w drugi weekend maja Klara rywalizowała w Czechach podczas drugiej rundy mistrzostw FIA Champions of the Future. Zawody zorganizowano na Steel Ringu, czyli obiekcie, na którym Polka wkrótce wróci ścigać się w ramach FIA Karting Academy.
W kwalifikacjach 12-latka uplasowała się na wysokim, 33. miejscu w stawce blisko 100 zawodników. Co więcej, cztery z pięciu wyścigów kwalifikacyjnych Klara ukończyła w pierwszej dziesiątce! W pechowym piątym biegu w gokart Klary uderzył inny zawodnik, co przekreśliło szansę na powtórkę miejsca w czołowej dziesiątce.
Ostatecznie Polka zakwalifikowała się do fazy finałowej i po trudnym prefinale ukończyła rundę na 38. miejscu i ponownie była najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z naszego kraju (w kategorii OK Junior).
Dzięki tym wynikom Klara Kowalczyk zajmuje 49. miejsce kategorii OK Junior światowego rankingu kierowców FIA. Wspólna klasyfikacja dla kobiet i mężczyzn jest prowadzona na wzór rankingów federacji tenisowych i stanowi odzwierciedlenie rezultatów uzyskiwanych przez poszczególnych kierowców. Klara Kowalczyk jest obecnie najlepszym zawodnikiem z Polski w tym zestawieniu (w kategorii OK Junior).
Łukasz Kuczera, WP SportoweFakty
Czytaj także:
- Nadchodzą spore zmiany w F1. Kierowcom i zespołom się spodobają
- Wiadomo, co z ekipą Orlenu w F1. Odbyły się trudne rozmowy