OGIEŃ W KRAINIE JEZIOR: OLSZTYN CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Paliło w Olsztynie, oj paliło. Na szczęście ogień trawił tylko mięśnie zawodniczek i zawodników, którzy co rusz dorzucali do pieca, by jak najszybciej wpaść na metę. O to, by nie było za łatwo, postarał się Cezary Zamana.

AB
OLSZTYN CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON Materiały prasowe / OLSZTYN CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Nie ma, że wakacje. Nie ma, że urlop. Nie ma, że laba, że słońce, że plaża. Wybierając się na maraton u Cezarego Zamany, trzeba liczyć się z poważnym wydatkiem energetycznym. Ostre pedałowanie po wybornie wytyczonych single trackach to spalanie kalorii w ilościach już nie hurtowych, a przemysłowych. Przekonali się o tym wszyscy ci, którzy w niedzielne przedpołudnie wyruszyli na trasę olsztyńskiego maratonu. O przyspieszone tętno zadbały terenowe przeszkody, którymi upstrzone były zwłaszcza te najbardziej wymagające dystanse: Pro i ½ Pro. To tam tego ognia było najwięcej i to kolarze pokonujący te dystanse finiszowali najbardziej zmęczeni.

OLSZTYN CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON OLSZTYN CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Najwięcej siły na dystansie Pro zachował Radomir Chmiel (Michelin Team), który na metę dotarł z czasem 02:39:56. Wywalczył największą w tym sezonie przewagę nad drugim kolarzem – Tomaszem Skalskim (Evanlite), który zameldował się z czasem 02:48:18. Trzeci był Przemysław Michalczyk (Evanlite, 02:48:19). Na dystansie ½ Pro wśród pań bezkonkurencyjna była Maja Bużycka (More Women’s Team / Natural Epo Dashrade RT), która potrzebowała 02:21:53, by dotrzeć na metę. Na drugim i trzecim miejscu zameldowały się zawodniczki SuperDrob Bike Team: Bożena Wachnik (02:21:53) oraz Alicja Fedejko (02:22:26). Najszybszym kolarzem na dystansie ½ Pro był Wojciech Kowalczyk (SISU-OWB rowertour.com), który finiszował z czasem 01:41:29. Drugi był Michał Wyżlic (kolarski.eu, 01:41:38), a trzeci Bartosz Naczk (kolarski.eu, 01:41:43).

OLSZTYN CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON OLSZTYN CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

„Maratonem w Olsztynie kontynuujemy nasze wakacyjne starty peletonu Mazovii. Przed nami teraz kulminacja, czyli czterodniowe zmagania w ramach Gwiazdy Północy. Przenosimy się do mojego rodzimego Ełku i odkrywamy polodowcowe szlaki w Prostkach i Starych Juchach. Zapowiada się bardzo interesująco. A to, jak pasjonujące jest ściganie się na północy Polski, widać było już w Olsztynie” – podsumowuje Cezary Zamana, dyrektor sportowy Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Warto dodać, że rozgrywający się w Ełku pierwszy etap Gwiazdy Północy to jednocześnie szósta w tym sezonie edycja Cisowianka Mazovia MTB Marathon.

OLSZTYN CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON OLSZTYN CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Współorganizatorem zawodów w Olsztynie był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie. Honorowy patronat nad maratonem objął Prezydent Olsztyna, dr Piotr Grzymowicz. Na samym maratonie zawodników dopingował, mimo ulewnego momentami deszczu, Wiceprezydent Olsztyna Ryszard Kuć.

Zapisy na zawody Ełk Cisowianka Mazovia MTB Marathon już trwają. Zapisać się można online (https://sts-live.pl/zamanagroup/Event/Details/179), a także w dniu maratonu (czyli w sobotę 14 sierpnia) w biurze zawodów. Zapisy trwają też na czterodniową Gwiazdę Północy (https://sts-live.pl/zamanagroup/Event/Details/203)

OLSZTYN CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON OLSZTYN CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Cisowianka Mazovia MTB Marathon to odbywający się od 17 lat cykl maratonów MTB dla pasjonatów sportów rowerowych. Pomysłodawcą, dyrektorem sportowym i dobrym duchem Mazovii jest Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski oraz triumfator Tour de Pologne z 2003 roku. Wykorzystał on swoje sportowe wieloletnie doświadczenie na stworzenie zawodów przyjaznych dla rowerzystów o zróżnicowanym poziomie umiejętności. Od początku na listach startowych nie brakuje dzieci i młodzieży, kobiet i seniorów ani zapalonych miłośników MTB, poświęcających na treningi każdą wolną chwilę. Mazovia słynie z zapadających w pamięć tras, które dostarczają wielu wyzwań oraz pozytywnych doznań.

Cezary Zamana karierę sportową rozpoczął w klubie LKS Prim Ełk w 1981 roku. Jeden z pierwszych polskich kolarzy, którzy po 1989 roku dostali się do zagranicznych zawodowych grup kolarskich. Swoje szosowe umiejętności rozwijał m.in. pod okiem legendarnego trenera Edwarda Borysewicza (w latach 1990-1993 w teamie Subaru Montgomery). W 1994 roku startował w Tour de France jako kolarz grupy Kelme. Od 1996 roku znów reprezentuje polskie drużyny, m.in. Mróz, Mat-Ceresit-CCC, CCC-Polskat czy Intel-Action. W 1998 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski w szosowym wyścigu indywidualnym, a rok później sięgnął po tytuł mistrza kraju. W 2003 roku triumfował w Tour de Pologne. Z innych sukcesów Cezarego Zamany warto wymienić etapowe zwycięstwo Criterium du Dauphine Libere (1993). Był też zwycięzcą Commonwealth Bank Classic (1998), Memoriału Henryka Łasaka (1999, 2002 i 2003), wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala (2000) oraz Małopolskiego Wyścigu Górskiego (2005). Od 2004 roku organizuje sportowe zawody dla amatorów: Mazovia MTB Marathon, wyścigi szosowe oraz maratony etapowe.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×