Brązowy medal Wojciecha Pszczolarskiego w wyścigu punktowym na MŚ w Hongkongu

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Wojciech Pszczolarski zdobył w Hongkongu brązowy medal w wyścigu punktowym podczas mistrzostw świata 2017 w kolarstwie torowym. Zwyciężył Cameron Meyer.

W wyścigu punktowym kolarze mieli do przejechania 160 okrążeń toru, czyli 40 kilometrów. Punkty można było zdobywać na szesnastu finiszach. Pierwszy zawodnik uzyskiwał 5 punktów, a za kolejne miejsca przyznawano: trzy, dwa oraz jeden punkt. Ostatnia runda była punktowana podwójnie. Za nadrobienie okrążenia uzyskiwało się 20 "oczek". Po 6/16 wyścigu w Hongkongu prowadził Wojciech Pszczolarski. Mistrz Europy z 2015 roku triumfował na trzecim oraz szóstym finiszu. Po połowie zmagań na czele znajdował się Cameron Meyer, a Polak zajmował drugą lokatę.

Meyer zachował prowadzenie do końca i po raz czwarty wygrał wyścig punktowy podczas MŚ seniorów. Pierwszy tytuł mistrza świata zdobył w 2009 roku w Pruszkowie. Później triumfował też w Kopenhadze (2010) oraz Melbourne (2012). W 2011 r. stanął na drugim stopniu podium w Apeldoorn.

29-letni Australijczyk zwyciężył z dorobkiem 76 punktów. Po 40 "oczek" uzyskali Pszczolarski oraz Kenny de Ketele. Ostatnie okrążenie wygrał Belg i to on zdobył srebrny medal. Polaka sklasyfikowano ostatecznie na trzeciej pozycji. W 2006 roku srebro mistrzostw świata w wyścigu punktowym zdobył Rafał Ratajczyk.

De Ketele zajął drugie miejsce również podczas mistrzostw Europy 2016. Wtedy najlepszy okazał się Niklas Larsen, który w Hongkongu miał czwarty wynik.

MiejsceZawodnikKrajPunkty
1.Cameron MeyerAustralia76
2.Kenny de KeteleBelgia40
3.Wojciech PszczolarskiPolska40
4.Niklas LarsenDania34
5.Regan GoughNowa Zelandia24
6.Morgan KneiskyFrancja16

W 1/16 finału sprintu odpadli Kamil Kuczyński oraz Rafał Sarnecki. W sobotę w wieloboju (omnium) wystąpi triumfator Pucharu Świata 2016/2017 Szymon Sajnok.

ZOBACZ WIDEO: Katarzyna Kiedrzynek: Trener reprezentacji mnie zszokował, łzy poleciały mi z oczu

Źródło artykułu: