Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Kolarstwo torowe. Olimpijska kopalnia medali

Mistrzostwa świata w Hongkongu były najlepszymi w historii polskiego kolarstwa torowego. - Mamy fundament, na którym zbudujemy coś wielkiego - mówi prezes PZKol Dariusz Banaszek. Tor na igrzyskach olimpijskich ma być polską kopalnią medali.

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
KACZKOWSKA Justyna, PAWŁOWSKA Katarzyna, PIKULIK Daria, PŁOSAJ Nikol (ME 2016) PAP / Panoramic / KACZKOWSKA Justyna, PAWŁOWSKA Katarzyna, PIKULIK Daria, PŁOSAJ Nikol (ME 2016)
Chcemy zrobić w Pruszkowie Manchester i być drugą Wielką Brytanią. A może nawet i lepiej.

Prezes Banaszek mówi wprost: - Naśladujemy Brytyjczyków, ale chciałbym, żeby za trzy i pół roku to inni mówili o Polsce: "mają bardzo fajny program, zróbmy coś podobnego!".

Światła na Wyspy

Wielka Brytania to dziś w kolarstwie torowym wzór z Sevres. Na igrzyskach w Rio jej reprezentanci zdobyli na welodromie 11 z 20 medali. A drużyny panów i pań biły własne rekordy świata w biegu pościgowym.

Wszystko to efekt odpowiedniej selekcji zawodników oraz programu szkolenia, którą tamtejsze kolarskie władze wprowadziły już w latach dziewięćdziesiątych.

ZOBACZ WIDEO Real - Bayern. Monachijczycy mogą czuć się oszukani

Dziś brytyjski związek dysponuje budżetem w wysokości 30 milionów euro, a w Rio jego zawodnicy korzystali z powstałych w "Laboratorium X" specjalnych strojów ("The Telegraph" szacuje, że zyskali dzięki nim ok. 5 proc. przewagi nad rywalami) oraz zaprojektowanych wspólnie z inżynierami McLarena rowerów.

My w technologicznym wyścigu jeszcze nie uczestniczymy. Uczymy się jednak szkolić i selekcjonować talenty. A "Narodowy Program Rozwoju Kolarstwa" - w pełnej krasie wystartował pod koniec 2014 roku - przynosi pierwsze efekty.

Szkoły i badania

Nasze szkolenie to piramida. Jej pierwszy poziom to systematycznie otwierane szkółki kolarskie, których w 2020 ma być w Polsce 200.

Ich najbardziej utalentowani absolwenci już dziś mogą trenować w jednym z trzech Kolarskich Ośrodków Szkolenia Sportowego Młodzieży (Kalisz, Kielce, Pruszków) lub jednej z trzech Szkół Mistrzostwa Sportowego (Świdnica, Toruń, Żyrardów). Tych pierwszych do 2020 roku ma powstać jeszcze 5-6.

Szkolenie PZKol łączy z selekcją, którą finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.

- Co roku w listopadzie razem z warszawskim Instytutem Sportu badamy około 140-150 zawodników w wieku 16-18 lat, aby znaleźć wśród nich tych, którzy mają cechy psychofizyczne pozwalające osiągać im wyniki na poziomie mistrzostw świata oraz igrzysk olimpijskich - wyjaśnia szef wyszkolenia federacji Andrzej Piątek.

Rok temu testy poszły jeszcze dalej.

Czy Polak w Tokio zostanie mistrzem olimpijskim w kolarstwie torowym?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×