Daniel Staniszewski i Filip Prokopyszyn najlepsi w madisonie na koniec Grand Prix Polski 2019 w Pruszkowie

Daniel Staniszewski i Filip Prokopyszyn triumfowali w madisonie (wyścigu amerykańskim) podczas trzeciego, ostatniego dnia zawodów Orlen Grand Prix Polski 2019 na kolarskim torze w Pruszkowie.

Piotr Ziemka
Daniel Staniszewski Getty Images / Power Sport Images / Na zdjęciu: Daniel Staniszewski
W madisonie kolarze przejechali 25 kilometrów, czyli 100 okrążeń toru. Z dorobkiem czterdziestu punktów najlepsi okazali się Daniel Staniszewski i Filip Prokopyszyn, którzy byli pierwsi na czterech punktowanych premiach. Trzeci wynik uzyskali inni zawodnicy jadący w biało-czerwonych strojach: Wojciech Pszczolarski / Bartosz Rudyk (24). Między Polakami sklasyfikowano Białorusinów Michaiła Szemetowa i Ramana Ciszkowa (26).

Na trzecim stopniu w madisonie kobiet stanęły Daria Pikulik oraz Nikol Płosaj (36 punktów). Przed Polkami znalazły się tylko duety z Wielkiej Brytanii: Katie Archibald / Neah Evans (58 "oczek") oraz Laura Kenny / Emily Nelson (36, wyższe miejsce od Polek na ostatnim, punktowanym podwójnie "tłustym" finiszu). Wystąpiło 8 par męskich i 12 kobiecych.

Jako trzeci metę finału keirinu minął Patryk Rajkowski. Zwyciężył Maximilian Levy. Złoty medalista mistrzostw świata Pruszków 2009 w jednym z czterech wyścigów pierwszej rundy finiszował jako trzeci i o awans musiał walczyć w repasażu. Przed Rajkowskim znalazł się również Martin Cechman. Piąty był Krzysztof Maksel, szósty Rafał Sarnecki, siódmy Mateusz Lipa.

W sprincie kobiet identyczna kolejność czołowej trójki jak w Grand Prix Poland 2018: 1. Olena Starikowa (najlepsza już w kwalifikacjach), 2. Katy Marchant (brązowa medalistka igrzysk olimpijskich 2016) i 3. Urszula Łoś. Polka w obu przejazdach minęła metę szybciej niż Ljubow Basowa.

Zwycięstwa dwóch polskich drużyn, Karolina Karasiewicz druga w wyścigu punktowym
Mateusz Rudyk najlepszym sprinterem Orlen Grand Prix 2019 na torze w Pruszkowie

Czwarte miejsce w wyścigu punktowym zajął Bartosz Rudyk. Przed nim zostali sklasyfikowani: Harzei Ciszczanka, Roy Eefting i Cyrille Thiery. W scratchu jako jedyna zdublowała rywalki Holenderka Mylene de Zoete. Na finiszu kolarki rywalizowały więc o drugie miejsce. Druga była Emily Nelson, a trzecia Neah Evans.

W scratchu juniorek najszybciej ukończyła rywalizację Ukrainka Alla Bilecka. Na trzecim stopniu podium stanęła Sylwia Kulczyk. Natomiast w scratchu juniorów zwyciężył Konrad Trzęsowski.

Czy Polacy będą w czołowej szóstce w madisonie na mistrzostwach Europy w 2019 roku?