Alan Banaszek mistrzem Europy! Kapitalny początek ostatniej konkurencji w wykonaniu Polaka!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Agencja Gazeta / Kamila Pitucha / Alan Banaszek (w środku)
Agencja Gazeta / Kamila Pitucha / Alan Banaszek (w środku)
zdjęcie autora artykułu

Alan Banaszek zdobył złoty medal w wieloboju podczas czwartego dnia mistrzostw Europy Grenchen 2021 w kolarstwie torowym!

W rozpoczynającym omnium scratchu Alan Banaszek minął metę jako piąty. W tempo race kolarz grupy Mazowsze Serce Polski miał kapitalny początek - wygrał sześć lotnych premii. W tej konkurencji 23-letni kolarz zajął drugą lokatę - najlepszy okazał się Duńczyk Matias Malmberg.

W wyścigu australijskim Banaszek był trzeci - cały dystans przejechali Francuz Thomas Boudat i Malmberg. W klasyfikacji łącznej przed czwartą, ostatnią konkurencją wieloboju z dorobkiem 116 "oczek" prowadził Malmberg. Drugi w "generalce" Boudat tracił do lidera 8 punktów, trzeci Banaszek - 10, a czwarty Oliver Wood - 24.

W wyścigu punktowym Banaszek jako pierwszy finiszował na pierwszej premii i wyprzedził w łącznym rankingu Francuza. W czwartej minucie mistrz Polski znalazł się w gronie ośmiu kolarzy z nadrobionym okrążeniem, więc uzyskał dodatkowe 20 punktów. W tej ósemce nie było Malmberga i Boudata. W tej sytuacji były zawodnik zespołów CCC Polkowice i Caja Rural został zdecydowanym liderem! Minutę później jeszcze powiększył przewagę, dzięki wygraniu drugiego sprintu - na dwudziestym okrążeniu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: kuriozalny gol na Ukrainie. Jak to wpadło?!

W 22. minucie rywali zdublowało trzech zawodników: Wood, JB Murphy i Fabio van den Bossche. Ostatni z wymienionych z dorobkiem 128 punktów przesunął się na drugie miejsce. Do prowadzącego Polaka tracił 8 "oczek". Na ostatnim sprincie Belg uzyskał dwa punkty, ale kolarz jadący w biało-czerwonym stroju utrzymał przodownictwo!

MiejsceZawodnikKrajPunkty
1.Alan BanaszekPolska136
2.Fabio van den BosscheBelgia130
3.Matias MalmbergDania124
4.Oliver WoodWielka Brytania117
5.Tim TeutenbergNiemcy116
6.Francesco LamonWłochy116
7.Thomas BoudatFrancja115
8.Sebastian MoraHiszpania113

Alan Banaszek został pierwszym Polakiem ze złotymi medalami w dwóch konkurencjach w historii rozgrywanych od 2010 roku torowych mistrzostw Europy seniorów w obecnej formie. W sezonie 2017 wygrał wyścig punktowy. W dorobku ma też złoto ME juniorów 2015 w szosowym wyścigu ze startu wspólnego.

Poprzednio reprezentant Polski zdobył złoto ME elity na torze w sezonie 2018, gdy najlepszy - też w wyścigu punktowym - okazał się Wojciech Pszczolarski, który wygrał tę konkurencję również w 2015 roku.

Na sobotę zaplanowano zmagania w keirinie i madisonie, w którym Alan Banaszek pojedzie z Bartoszem Rudykiem.

W rywalizacji na 500 metrów ze startu zatrzymanego ósmy wynik finału miała Urszula Łoś. Triumfowała Daria Szmeliewa. 3 kilometry najszybciej przejechała Lisa Brennauer. Czołową dziesiątkę zamknęła Karolina Karasiewicz. Brązowa medalistka mistrzostw Europy 2020 zaprezentowała się też w wyścigu punktowym. Zajęła siódmą lokatę. Wygrała Gulnaz Chatuncewa (panieńskie nazwisko Badykowa).

Do finału sprintu tradycyjnie zakwalifikowali się Harrie Lavreysen i Jeffrey Hoogland. Ponownie triumfował Lavreysen, który pokonał starszego rodaka również podczas igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata 2019 i 2020. Hoogland zwyciężył w holenderskim finale wielkiej imprezy na igrzyskach europejskich i ME 2019.

Źródło artykułu: