Patryk Rajkowski z życiowym osiągnięciem na mistrzostwach świata

Patryk Rajkowski zajął piąte miejsce w kwalifikacjach rywalizacji na kilometr ze startu zatrzymanego podczas mistrzostw świata Roubaix 2021. W finale było jeszcze lepiej.

PZ
Patryk Rajkowski PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Patryk Rajkowski
W kwalifikacjach Patryk Rajkowski uzyskał wynik 60.510. W finale 25-letni zawodnik mający w dorobku trzy przejazdy na kilometr ze startu zatrzymanego w czasie poniżej minuty uzyskał rezultat 60.624 i został liderem. Polaka nie zdołał wyprzedzić czwarty podczas eliminacji, aktualny wicemistrz Europy Sam Ligtlee. Brązowy medalista mistrzostw Europy 2021 prowadził przed przejazdami czołowej trójki z kwalifikacji. Jako szósty w finale wystąpił Joachim Eilers. W europejskim czempionacie Niemiec znalazł się tuż za Rajkowskim, na czwartej pozycji.

Tym razem czwartą lokatę zajął kolarz klubu UKS TFP Jedynka Kórnik. Eilers (60.008) po raz piąty zdobył medal mistrzostw świata seniorów w zmaganiach na 1000 metrów. Poprzednio sklasyfikowano go w topowej trójce w 2016 roku.

Srebrny medal wywalczył Nicholas Paul. Triumfator zawodów Pucharu Narodów w Cali przejechał cztery pętle toru w 59.791. Zwyciężył Jeffrey Hoogland. Aktualny mistrz Europy okazał się lepszy od rywali na wszystkich czterech okrążeniach. Holendrowi zmierzono 58.418.

Poprzednio Polak miał czwarty czas finału mistrzostw świata na 1000 metrów w 2017 roku. Wówczas tuż za podium był Krzysztof Maksel, który czwarte miejsce zajął też w latach 2016 i 2014.

Na trzynastym miejscu w wyścigu punktowym sklasyfikowano Wojciecha Pszczolarskiego. Medale otrzymali: Benjamin Thomas (94 punkty), Kenny de Ketele (84) i Vincent Hoppezak (35).

4 kilometry najszybciej przejechał rekordzista świata, Amerykanin Ashton Lambie. W finale wystąpił też Jonathan Milan. Po czterech złotych medalach w poprzednich edycjach czempionatu globu, Filippo Ganna znalazł się na trzecim miejscu.

W pojedynku o złoty medal w sprincie rywalizowały Niemki: Emma Hinze i Lea Sophie Friedrich. Obrończyni tytułu minęła metę o 117 i 129 tysięcznych sekundy szybciej od najlepszej kolarki eliminacji. Na trzecim stopniu podium stanęła o mistrzyni olimpijska, Kanadyjka Kelsey Mitchell.

Najwięcej punktów w omnium zgromadziła Katie Archibald (137). Reprezentantka Wielkiej Brytanii w scratchu, tempo race i wyścigu australijskim uzyskała maksymalną liczbę punktów do zdobycia - 120. Mimo 22. miejsca w scratchu i 13. w trzeciej konkurencji wieloboju srebro zdobyła najlepsza podczas wyścigu punktowego - Belgijka Lotte Kopecky (119). Trzeci wynik klasyfikacji końcowej miała triumfatorka MŚ w kolarstwie szosowym, Włoszka Elisa Balsamo (116). Na 11. miejscu zakończyła zmagania Nikol Płosaj.

Na sobotę zaplanowano: wyścigi na 500 i 3000 metrów, madisona kobiet oraz sprint i omnium mężczyzn.

Czy mistrz Europy Alan Banaszek zdobędzie medal mistrzostw świata 2021?