Patryk Rajkowski prowadził 250 metrów przed końcem finału keirinu. Powtórzył osiągnięcie z 2016 roku

Patryk Rajkowski zakwalifikował się do finału keirinu podczas piątego, ostatniego dnia mistrzostw Europy Grenchen 2021 w kolarstwie torowym.

PZ
Patryk Rajkowski (z przodu) Getty Images / Tim de Waele / Na zdjęciu: Patryk Rajkowski (z przodu)
W finale Patryk Rajkowski objął prowadzenie na trzecim okrążeniu przed końcem i jechał jako pierwszy jeszcze, gdy do finiszu pozostawało 250 metrów. Poprzednim Polakiem, który prowadził w finale keirinu podczas wielkiej międzynarodowej imprezy na przedostatniej pętli był Damian Zieliński - szósty w finale igrzysk olimpijskich 2016.

Ostatecznie Rajkowski zajął piątą lokatę. Przed nim ukończyli zmagania: zwycięzca Jeffrey Hoogland, Tom Derache, Joachim Eilers i Michaił Jakowlew. Za polskim sprinterem znalazł się Harrie Lavreysen.

Ósmy był Daniel Rochna. Rajkowski powtórzył swoje osiągnięcie z mistrzostw Europy 2016 - wówczas również zakwalifikował się do finału i też zakończył ostatni wyścig jako piąty.

Czołową dziesiątkę w keirnie kobiet zamknęła Marlena Karwacka, która upadła na przedostatnim okrążeniu półfinału. Kraksę spowodowała jadąca tuż za Polką Alessa-Catriona Propster, straty poniosła także Mathilde Gros. Finał wygrała Lea Sophie Friedrich. Druga finiszowała Olena Starikowa, a trzecia - Jana Tyszczenko.

W madisonie triumfowały Katie Archibald i Neah Evans. Archibald zdobyła 23. medal mistrzostw Europy seniorek, 17. złoty. Na drugim stopniu podium stanęły Amalie Dideriksen / Julie Leth, trzecim zaś - Victoire Berteau / Marion Borras. Siódmą lokatę zajęły Wiktoria Pikulik i Nikol Płosaj.

Madisona mężczyzn nie ukończyli Alan Banaszek i Bartosz Rudyk. Medale zdobyli: Yoeri Havik / Jan Willem van Schip, Kenny de Ketele / Lindsay de Vylder oraz Rui Oliveira / Iuri Leitao.

20 października rozpocznie się kolejna wielka impreza w kolarstwie torowym - mistrzostwa świata.

Czy reprezentant(ka) Polski zdobędzie złoty medal mistrzostw świata 2021?