Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Polski medalista paraolimpijski na dopingu! Potężna dyskwalifikacja

Szybką drogę z nieba do piekła przeszedł Marcin Polak. Nasz paraolimpijczyk zamiast żyć w blasku wielkiego sukcesu, jakim jest medal na największej światowej imprezie, został zdyskwalifikowany. Powód? EPO!

Krzysztof Kaczmarczyk
Krzysztof Kaczmarczyk
Marcin Polak i Michał Ladosz Getty Images / Kiyoshi Ota / Na zdjęciu: Marcin Polak i Michał Ladosz
To był potężny cios! Marcin Polak i Michał Ładosz znaleźli się na ustach wszystkich podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio 2020. I to z dwóch powodów.

Najpierw przez wielki sukces, jakim było wywalczenie brązowego medalu w wyścigu kolarskim na 4000 metrów. Był to pierwszy krążek, po jaki sięgnęła wtedy reprezentacja Polski.

Niestety sukces ten szybko poszedł w cień, gdy Agencja Antydopingowa wydała komunikat, że naruszone zostały przepisy antydopingowe. W organizmie Polaka wykryto EPO.

ZOBACZ WIDEO: Legenda polskiego kolarstwa przestrzega przed Rosjanami! "Będzie wielka tragedia"

"Informujemy o podejrzeniu naruszenia przepisów antydopingowych przez zawodników kolarskiego tandemu, brązowych medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio: Marcina Polaka oraz Michała Ładosza" - informowała wówczas POLADA.

- Jesteśmy zdruzgotani tą sytuacją, ponieważ dotyczy to zawodników doświadczonych, którzy nie po raz pierwszy biorą udział w igrzyskach paraolimpijskich - mówił zszokowany Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijski.

Teraz Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) podała, że podejrzenie się potwierdziło. Pozytywny rezultat dały wyniki wszystkich trzech próbek naszego zawodnika.

"UCI informuje, że polski parakolarz Marcin Polak został ukarany czteroletnią dyskwalifikacją po naruszeniu przepisów antydopingowych (ADRV) za obecność erytropoetyny (EPO) w trzech próbkach pobranych 19 maja, 31 lipca i 2 sierpnia 2021 r." - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Kara zaczęła obowiązywać 27 sierpnia 2021 roku i potrwa do 26 sierpnia 2025 roku. Wszelkie wyniki uzyskane przez zawodnika w okresie 19 maja do 27 sierpnia 2021 zostały anulowane.

Zobacz także:
Kibicowanie z dachu samochodu... na rowerze. Te obrazki to prawdziwy hit!
Legenda polskiego kolarstwa przestrzega przed Rosjanami! "Będzie wielka tragedia"

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×