"Mam coś do przekazania". Ważne słowa padły na PGE Narodowym
Bike Expo na PGE Narodowym to największa impreza rowerowa w Polsce i jedno z nielicznych wydarzeń, kiedy można porozmawiać o kolarstwie z dziennikarzami, trenerami czy samymi zawodnikami.
Dziesiątki tysięcy odwiedzających te targi to najlepszy dowód na to, że coraz więcej Polaków jeździ na rowerze (oczywiście rekreacyjnie), z roku na rok poprawia się stan infrastruktury rowerowej (szczególnie w dużych miastach). Wszelkie badania dowodzą, że jazda na rowerze przeżywa swoje najlepsze momenty. Jednocześnie...
Amatorów - dużo, zawodowcy - bez sukcesów
Coraz większa liczba kolarzy-amatorów nie przekłada się bezpośrednio na sukcesy sportowe. W ostatnich miesiącach kibice kolarstwa w Polsce mają ciężkie życie. Pięknych chwil nie ma za wiele.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: tak się bawili argentyńscy piłkarze. Był tam też Messi - Największy problem mamy z trenowaniem młodzików i juniorów. Dość łatwo jest pracować z dziećmi, ale później zaczynają się schody. Jeśli zawodnik osiąga szybko dobre wyniki, to ma większe szanse na znalezienie sponsora i dalszy rozwój, ale jeśli tak nie jest, to wsparcie rodziny, czy własna praca mogą nie wystarczyć. Polski Związek Kolarski ma swoje kłopoty finansowe i nie potrafi skutecznie pomóc tym młodszym zawodnikom - powiedziała nam Maja Włoszczowska, wielokrotna medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.Kolarstwo to nie piłka nożna
Wielu fachowców twierdzi, że kolarstwo - podobnie, jak inne sporty wytrzymałościowe - ma problem z dynamiką rywalizacji. Trudno namówić ludzi do kibicowania, jeżeli wyścig szosowy trwa pięć, sześć godzin i praktycznie przez cały czas niewiele się dzieje.
Siła i moc
Kolarstwo torowe to - na pierwszy rzut oka - najmniej interesująca i najbardziej hermetyczna odmiana kolarstwa. Mateusz Rudyk (medalista MŚ i ME) przyznał, że do uprawiania tego sportu potrzebne są nie tylko chęci, ale również wrodzona siła, bo ten sport opiera się przede wszystkim na generowaniu mocy.
Jednocześnie w kolarstwie torowym osiąga się najwyższe prędkości i właśnie ta dynamika może przyciągnąć młodych zawodników.Kluby kolarskie coraz częściej dają dzieciom możliwość trenowania na torze, ponieważ gwarantuje to świetne przygotowanie siłowe. Niemniej, żeby połknąć "torowego bakcyla" trzeba ten sport po prostu pokochać.
Tegoroczne Bike Expo było dobrą okazją nie tylko do podziwiania specjalistycznego sprzętu, ale również do rozmów o różnych rodzajach aktywności i zastanowienia się nad tym, co jeszcze można zrobić, by kolarstwo (w każdej postaci) w naszym kraju cieszyły się większą popularnością. A tym samym byśmy doczekali się następców Włoszczowskiej, Rafała Majki czy Michała Kwiatkowskiego.
Czytaj także: