Jakim cudem ta Rosjanka została dopuszczona do igrzysk? W Paryżu powalczy o medal z Polkami

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / TERESA SUAREZ / Tamara Dronowa-Balabolina regularnie trenuje na... terenach okupowanych przez Rosję. W niedzielę (4.08.) zmierzy się m.in. z Katarzyną Niewiadomą na olimpijskiej trasie.
PAP/EPA / TERESA SUAREZ / Tamara Dronowa-Balabolina regularnie trenuje na... terenach okupowanych przez Rosję. W niedzielę (4.08.) zmierzy się m.in. z Katarzyną Niewiadomą na olimpijskiej trasie.
zdjęcie autora artykułu

Tamara Dronowa-Balabolina jest uznana za potencjalną agentkę Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Na dodatek trenuje na półwyspie Krymskim - terenie, który Rosja po prostu zabrała Ukrainie. MKOl najwyraźniej nie widzi w tym nic złego.

W niedzielę (4.08.) obejrzymy wyścig olimpijski kolarstwa szosowego kobiet. Na starcie prawie 160-km trasy stanie prawie 100 zawodniczek, wśród nich trzy Polki: Katarzyna Niewiadoma, Marta Lach oraz Agnieszka Skalniak-Sójka. Niewiadoma jest w ścisłym gronie faworytek do olimpijskiego medalu.

Wielokrotnie w rozmowach z dziennikarzami podkreślała, że ma świadomość presji, a z trzecim startem podczas igrzysk olimpijskich (startowała już w Rio 2016 oraz Tokio 2020, a właściwie 2021 - IO zostały przeniesione o rok ze względu na zarazę koronawirusa) wiąże największe nadzieje. - Mam już potrzebne doświadczenie - przyznała.

Wśród najgroźniejszych rywalek Niewiadomej raczej nie będzie Tamary Dronowej-Balabolinowej (nie jest traktowana jako faworytka do strefy medalowej) ale już sam fakt, że ta rosyjska zawodniczka przyjechała do Paryża wywołuje spore kontrowersje.

ZOBACZ WIDEO: "Pod siatką": Tomasz Fornal pokazał sześciopak. "Masz ostatnią szansę"

Potencjalna agentka

- Międzynarodowy Komitet Olimpijski wyznaczył kryteria neutralności, powołał osobny organ do weryfikacji rosyjskich i białoruskich sportowców, ale ten proces nie był transparentny. Nie wiem w jaki sposób "prześwietlano" zawodników i co decydowało o akceptacji ich startu na igrzyskach bądź odmowie udziału - stwierdził w rozmowie z WP SportoweFakty.pl Michał Banasiak, analityk relacji sportu i polityki z Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej.

A w przypadku Dronowej ten proces mógł być bardzo interesujący. 30-latka - na pierwszy rzut oka - jeździ na codzień w ekipie ze Szwajcarii (Roland), ale... Ten team jeszcze w 2021 roku startował z licencją rosyjską! Potem została ona zmieniona, głównie ze względu na wojnę, którą Rosja rozpoczęła w Ukrainie (w lutym 2022).

Ale to nie główny zarzut wobec Rosjanki. - Dronowa została uznana za potencjalną agentkę Federalnej Służby Bezpieczeństwa ze względu na członkostwo w towarzystwie sportowym Dynamo, gdzie trenowani są również agenci FSB czy Rossgwardii - dodał nam Bartłomiej Banasiewicz, ekspert PIDS.

Poparła wojnę w Ukrainie

Jakim cudem więc zawodniczka z tak mocnymi powiązaniami z rosyjską władzą została dopuszczona do IO?

- To nie sportowcy zgłaszali się do MKOl i udowadniali swoją neutralność, ale sam Komitet sprawdzał potencjalnych olimpijczyków, którzy uzyskali sportową kwalifikację. Pozytywnie zweryfikowani zawodnicy otrzymywali od MKOl-u zaproszenia do udziału w igrzyskach - wyjaśnił Banasiak.

Najwidoczniej Dronowa została zweryfikowana pozytywnie, choć zarzut potencjalnych związków z FSB to nie wszystko, bo zawodniczka - zdaniem Global Rights Compliance - okazała poparcie inwazji Rosji na Ukrainę.

- Rywalizowała także w mistrzostwach Rosji w kolarstwie 2016 w Sewastopolu na okupowanym Krymie i trenuje regularnie na tym półwyspie - poinformował Banasiewicz.

W internecie nic nie ginie

Udało nam się potwierdzić, że Dronowa trenowała na półwyspie Krymskim już po aneksji tego obszaru przez Rosję w 2014 roku. W serwisie Strava znaleźliśmy zapis jednego z treningów z końca 2016 roku.

Oto on:

Fot. strava
Fot. strava

Widać wyraźnie, że Rosjanka jeździła nieopodal Sewastopolu. W internecie nic nie ginie.

MKOl nie zauważył, że Dronowa przynajmniej w kilku aspektach nie spełnia kryteriów, by przyjechać do Paryża jako zawodniczka neutralna. Otrzymała zaproszenie i z niego skorzystała. W jeździe indywidualnej na czas zajęła 21. miejsce. Jak będzie podczas niedzielnego wyścigu ze startu wspólnego?

Co ciekawe, obok Dronowej pojedzie Alena Iwanczenko - również Rosjanka. I również eksperci Global Rights Compliance mają do tego startu zastrzeżenia (choć mniejszego kalibru niż w przypadku Dronowej). Otóż Iwanczenko miała prowadzić "prowojenną aktywność w mediach społecznościowych".

Marek Bobakowski, dziennikarz WP SportoweFakty

Czytaj także: Rosjanie nie dają o sobie zapomnieć. Kuriozalne zarzuty pod adresem MKOI >> Czytaj także: Rosjanie triumfują. Ich flagę pokazali na igrzyskach w Paryżu >>

Źródło artykułu: WP SportoweFakty