Tour de Pologne: Kolejne belgijskie zwycięstwo i zmiana lidera. Słaby występ Majki

PAP / Maciej Kulczyński / Na zdjęciu: Rafał Majka

Belg Tim Wellens wygrał jazdę indywidualną czas w Karpaczu, pokonując głównego faworyta Jonasa Vinegaarda. Duńczyk został nowym liderem klasyfikacji generalnej, ponieważ duże straty poniósł zwycięzca I etapu Thibau Nys. Słabo pojechał Rafał Majka.

Jazda indywidualna na czas zwykle umieszczana jest w programie wyścigu na ostatnim lub przedostatnim etapie. Organizatorzy Tour de Pologne postanowili jednak odejść od schematu i zrealizować czasówkę już w ramach drugiego.

Odcinek jazdy na czas w każdym wyścigu ma duże przełożenie na sytuację w klasyfikacji generalnej. W przypadku TdP jest ono jeszcze większe, ponieważ wyścig ten zwykle rozgrywa się na sekundy.

Kolarze po poniedziałkowym etapie pozostali w Karpaczu, by we wtorek zmierzyć się z 15-kilometrową trasą jazdy indywidualnej na czas prowadzącą z Mysłakowic na Orlinek. Był to krótki odcinek, ale za to w całości prowadzący pod górę. Szosa stopniowo wznosiła od startu do mety. Głównym faworytem do zwycięstwa etapowego był Jonas Vingegaard, który jest nie tylko świetnym czasowcem, ale i znakomitym góralem.

Liczyliśmy na dobry występ Rafała Majki, który poniedziałkowy etap ukończył na 9. miejscu. Polak nie jest i nigdy nie był specjalistą od czasówek, ale w ważnych momentach swojej kariery potrafił się zmobilizować i pojechać dobrze.

Nim do rywalizacji wyruszyła czołowa dziesiątka klasyfikacji generalnej, najlepszy czas na linii mety należał do Belga Tima  Wellensa (UAE Team Emirates). Trasę z Mysłakowic na Orlinek pokonał w 23 minuty i 59 sekund.

Niestety Majka na punkcie pomiaru czasu w połowie dystansu miał już 34 sekundy straty do najszybszego w tym miejscu Madsa Pedersena, a na szczycie Orlinka aż 1 minutę i 29 sek. do prowadzącego Belga. Taki wynik dał Polakowi 14. miejsce przed przyjazdem najwyżej sklasyfikowanych kolarzy.

Vingegaard rozpoczął czasówkę spokojnie, notując 17-sekundową stratę do najlepszego w połowie trasy Pedersena. Duńczyk przyspieszył w drugiej części odcinka i zafiniszował z czasem o 9 sekund słabszym od Wellensa. Faworyt nie zdominował więc czasówki w Karpaczu, tak jak się spodziewano, ale uzyskany wynik sprawił, że mógł objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wicelider wyścigu Wilco Kelderman miał upadek i pożegnał się z szansami na wysoką pozycję. Natomiast zwycięzca pierwszego etapu Thibau Nys poniósł ogromne straty. 15 kilometrów pokonał wolniej od Tima Wellensa o 3 minuty i 33 sekundy.

Nys stracił koszulkę lidera, a nowym liderem w tej sytuacji został Vingegaard, który po dwóch etapach ma 24 sekundy przewagi nad swoim kolegą z zespołu Visma Lease a Bikę Wilco Keldermanem. Trzecią pozycję na ten moment zajmuje Włoch Diego Ulissi z UAE Team Emirates (25 sekund straty)

Najlepszym z Polaków na mecie wtorkowego etapu był Piotr Pękała z Reprezentacji Polski, który zajął 25. miejsce. Najlepszym spośród Biało-Czerwonych w klasyfikacji generalnej pozostaje Rafał Majka, który aktualnie jest 19 (1 minuta i 23 sekundy straty do lidera).