Vuelta a Espana: Rafał Majka awansował w "generalce", Aru nowym liderem!

Zdjęcie okładkowe artykułu: East News /  /
East News / /
zdjęcie autora artykułu

Rafał Majka zajął znakomite szóste miejsce na najtrudniejszym etapie Vuelty. Na morderczym dystansie najlepszy okazał się Martin Landa, ale największym wygranym jest Fabio Aru, który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Kolarze po raz pierwszy udali się w wysokie góry i od razu czekał na nich ogromny wysiłek. Wszakże środowy etap przez wielu ekspertów został uznany nie tylko za najtrudniejszy w tegorocznym cyklu, ale w ogóle od niepamiętnych czasów. Nie były to słowa na wyrost, gdyż rzeczywiście od samego początku na zawodników czekały strome podjazdy. Łącznie do pokonania było ich aż sześć.

To miała być okazja dla Rafała Majki, aby zaatakować i awansować w klasyfikacji generalnej touru. Polak przez niemal cały dystans jechał z grupą lidera, w której znajdowało się wielu innych kolarzy ze ścisłej czołówki. Dopiero na ostatniej wspinaczce doszło do zmasowanej ofensywy, ale 25-letni zawodnik nie odstawał i znalazł odpowiednie dla siebie tempo. [ad=rectangle] Majka nie był w stanie co prawda dotrzymać kroku Fabio Aru, ale Włoch był praktycznie poza zasięgiem rywali. Na metę wjechał jako drugi, lecz nie miało to dla niego większego znaczenia. Jego cel był inny - wypracowanie przewagi i objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej. I to mu się udało, choć jego sytuacja po pierwszym górskim etapie wcale nie jest wybitnie komfortowa.

Wszystko za sprawą Joaquina Rodrigueza, który podczas ostatniej wspinaczki mógł liczyć na wsparcie Daniela Moreno. Hiszpan nie dał za wygraną i do końca walczył o jak najmniejszą stratę. Po 11 etapach kolarz Katiuszy jest tylko 27 sekund za Aru. Dzieli ich zatem niewielki dystans.

Spory awans w "generalce" zaliczył Majka. Nasz reprezentant dobrze spisał się na finiszu, dzięki czemu przesunął się na wysokie czwarte miejsce i wciąż ma spore szanse na wygranie Vuelty! Zawodnik Tinkoff Saxo do Aru traci dokładnie minutę i 28 sekund, a do trzeciego Toma Dumoulina niespełna minutę.

Na jedenastym etapie wyróżnił się też drugi z Biało-Czerwonych - Paweł Poljański. 25-letni cyklista przez większość dystansu jechał w prowadzącej grupie, w której znajdował się też zwycięzca środowych zmagań Mikel Landa. Hiszpan w pewnym momencie zaatakował i samotnie pomknął do mety. Tymczasem Polak zwolnił i przez fragment nawet nadawał tempo Majce, ale zmęczenie dało się we znaki, więc szybko odpadł i ostatecznie zajął 34. miejsce.

Wyniki 11. etapu Vuelta a Espana:

Miejsce Zawodnik Kraj Drużyna Czas
1.Mikel LandaHiszpaniaAstana4:34:54
2.Fabio AruWłochyAstana+1:22
3.Ian BoswellUSATeam Sky+1:40
4.Daniel MorenoHiszpaniaKatiusza+1:57
5.Joaquin RodriguezHiszpaniaKatiusza+1:59
6.Rafał MajkaPolskaTinkoff-Saxo+2:10
7.Mikel NieveHiszpaniaTeam Sky+2:10
8.Esteban ChavezKolumbiaOrica GreenEdge+2:59
9.Tom DumoulinHolandiaTeam Giant+2:59
10.Diego RosaWłochyAstana+3:02
34.Paweł PoljańskiPolskaTinkoff-Saxo+9:23
163.Maciej BodnarPolskaTinkoff-Saxo+31:57

Klasyfikacja generalna Vuelta a Espana:

Miejsce Zawodnik Kraj Drużyna Czas
1.Fabio AruWłochyAstana43:12:19
2.Joaquin RodriguezHiszpaniaKatiusza+0:27
3.Tom DumoulinHolandiaTeam Giant+0:30
4.Rafał MajkaPolskaTinkoff-Saxo+1:28
5.Esteban ChavezKolumbiaOrica GreenEdge+1:29
6.Alejandro ValverdeHiszpaniaMovistar+1:52
7.Daniel MorenoHiszpaniaKatiusza+1:54
8.Mikel NieveHiszpaniaTeam Sky+1:58
9.Nairo QuintanaKolumbiaMovistar+3:07
10.Louis MentjesRPAMTN+4:15
50.Paweł PoljańskiPolskaTinkoff-Saxo+58:19
151.Maciej BodnarPolskaTinkoff-Saxo+2:05:15
Źródło artykułu:
Czy Rafał Majka wygra wyścig Vuelta a Espana?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (12)
zab.66
3.09.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ktoś nie tak dawno pisał ,(po słabym występie naszych w TdP) ,że Majka to jedyny polski kolarz który w najbliższym czasie może realnie zaistnieć w wielkich wyścigach i zbliżyć się do wyniku Jas Czytaj całość
avatar
PoloniaPiłaPP
2.09.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Zagłosowałem że Majka wygra wyścig Vuelta. Niekoniecznie w tym roku, ale jest szansa, że w przyszłości. Pytanie nie precyzuje, czy wygra w tym roku :)  
ln
2.09.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
"Martin Landa", "jest tylko 27 sekund Aru." - wszystko w temacie  
avatar
Łukasz Małolepszy
2.09.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Wygrana raczej nie ale pudlo w zasiegu. Choc top5 to tez bedzie bdb wynik  
avatar
Michał Wilkos
2.09.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Poprawcie błąd...Hiszpan nie dał za wygraną i do końca walczył o jak najmniejszą stratę. Po 11 etapach kolarz Astany ma tylko 27 sekund straty do lidera.Purito Rodriguez jeździ w Katiuszy :)