Haut Var: Voeckler mocny na własnej ziemi

Francuz Thomas Voeckler (Bouygues Telecom) finiszował przed Davidem Moncoutié (Cofidis) na mecie drugiego, górskiego etapu Tour du Haut Var wygrywając klasyfikację generalną wyścigu w Prowansji.

Krzysztof Straszak

W pierwszym tygodniu lutego Voeckler, były lider Tour de France, triumfował, bez wygranej etapowej, w wyścigu Etoile de Bessèges. Wcześniej finiszował drugi w GP La Marseillaise.

Ciekawie na trasie drugiego, wyjątkowo w tym roku organizowanego przez dwa dni wyścigu, zrobiło się dopiero przed podjazdem na Col de Mons. Premia górska pierwszej kategorii umieszczona na 140 km zachęciła do ataku czwórkę zawodników: Cyrila Gautier (Bbox Bouygues Telecom), Amaëla Moinarda (Cofidis), Brice'a Feillu (Agritubel) i Holendra Alberta Timmera (Skil-Shimano). Ich przewaga nad grupą nie przekroczyła jednak minuty.

Mur de Fayence to dosłownie była ściana. Wszystko wyjaśniło się jednak na ostatnim podjeździe, pod metę w Caillan. Na 300 m przed "kreską" zaatakował Moncoutie, za którym poszedł Voeckler. Obaj walczyli o drugie zwycięstwo w tym sezonie. - Kiedy zobaczyłem, że jestem w stanie dotrzymać koła Davidowi po prostu jechałem przed siebie - wyjaśniał po wyścigu 29-letni Voeckler.

Zwycięzca pierwszego etapu, Hiszpan Luis Leon Sanchez (Caisse d'Epargne) przyjechał na metę ze stratą 16 s i postradał tym samym szansę w klasyfikacji generalnej, którą ukończył na 15. miejscu. Nie poradziła nawet pomoc na stromych podjazdach ze strony Alejandro Valverde.

Ostatnim Francuzem, który wygrał wyścig w departamencie Var był Sylvain Chavanel w 2003 roku. W tym sezonie zawodnik Quick Step wybrał start w Volta ao Algarve. W trzech ostatnich latach w Var wygrywali Włosi.