WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Jest odpowiedź ministra Witolda Bańki na decyzję PZKol. Ministerstwo wstrzyma finansowanie!

Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka podtrzymał zapowiedź i od stycznia wstrzyma finansowanie Polskiego Związku Kolarskiego ze środków ministerialnych. To odpowiedź na decyzję delegatów, którzy pozostawali na stanowisku prezesa Dariusza Banaszka.
Maciej Wojs
Maciej Wojs
Getty Images / Adam Nurkiewicz / Na zdjęciu: Witold Bańka

Bańka w związku z aferą obyczajową i skandalami targającymi polskim kolarstwem, wezwał kilkanaście dni temu zarząd związku do dymisji. "Potrzebny jest całkowity reset" - mówił wówczas, podkreślając, że jeśli nie dojdzie do zmian, ministerstwo zakręci kurek z pieniędzmi.

8 z 9 członków zarządu zareagowało na jego wezwanie i złożyło swoje rezygnacje. Na stanowisku pozostał jedynie prezes Dariusz Banaszek, który ogłosił, że odejdzie, ale tylko jeśli będą chcieli tego delegaci. Ci podczas piątkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w Pruszkowie dali mu kolejną szansę.

Reakcja Bańki na ich decyzję była natychmiastowa. W ciągu niewiele ponad godziny od zakończenia zjazdu, minister za pośrednictwem swojego konta na Twitterze poinformował o wstrzymaniu finansowania związku. I przy okazji wbił szpilę delegatom.

- Słyszałem, że delegaci z PZKol niewłaściwie zinterpretowali słowo RESET, rozumiejąc je w kontekście wyłącznie "bankietowym". Tym samym od 2018 r. finansowanie kolarstwa poprzez PKOl. PZKol bez środków MSiT - napisał.

PZKol stracił tym samym kolejne źródło finansowania. Wcześniej ze wspierania związku wycofała się firma CCC, a ze względu na niedawny afery, tak samo postąpiły Orlen i 4F. Związek ma kilkanaście mln długu.

W piątek Banaszek uzyskał poparcie 48 z 69 obecnych na zjeździe delegatów. Za jego odwołaniem było tylko 16 osób. Pięć wstrzymało się od głosu.

Czytaj więcej o aferze w polskim kolarstwie >>>

ZOBACZ WIDEO Dariusz Banaszek broni się i oskarża. "Kto wiedział pierwszy? Dariusz Miłek!"

Czy uważasz decyzję ministra Bańki za słuszną?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Twitter

Komentarze (12):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • diadia 0
  Panowie "delegaci" nie jesteście właścicielami Polskiego Kolarstwa, i to coście zrobili na tym Zjeździe jest hańbą, natomiast wy sami za to napluliście sobie jeden drugiemu w twarz. Drugim grabarzem kolarstwa obecnie jest "pan"Minister Sportu, gdyż zabrał środki niewinnym zawodnikom, a zostawił bezkarnego Banaszka ze swą kliką.
  STAWIAM PYTANIE jako były zawodnik i Sędzia kolarski Honorowy z 45 letnim stażem, dlaczego nie zawiesił Pan Panie Ministrze Banaszka ze swą kliką i powołał ZARZĄD KOMISARYCZNY, aby wyczyścił to bagno i rozliczył winnych za to wszystko.
  Takie nieprawidłowości są również w wielu OZKolach (np jak Wrocław, Katowice czy Kraków) i tym się nikt od lat nie interesuje.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • DelegatPzkol 1
  Byłem delegatem i poparłem prezesa bo nie odpowiada za aferę sprzed 10 lat! Na zjeździe nie było alkoholu, to pomówienie. Panie Ministrze: to ze nie lubi pan prezesa nie uprawnia pana do wstrzymania finansowania. To nie pana prywatne pienieądze. Delegaci mają prawo wybrać kogo chcą. Stwierdzenie, ze jeśli wybuorą Banaszka to ministerstwo wstrzyma finansowanie zakrawa na szantaż i pachnie autorytaryzmem.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • DelegatPzkol 1
  Panie Ministrze: nie byłem na żadnym bankiecie, a poparłem prezesa Banaszka. Powinien Pan przeprosić za te słowa! Związek jest autonomiczny i ma prawo wybrać kogo chce, nawet jeśli minister nie lubi kandydata. Mówienie, ze delegaci mają prawo wybrać kogo uważają, ale jeśli będzie to Banaszek to minister obetnie dotacje zakrawa na szantaż! To nie prywatne pieniądze Bańki!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (9)
Pokaż więcej komentarzy (12)
Pokaż więcej komentarzy (12)
Pokaż więcej komentarzy (12)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×