KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Jest odpowiedź ministra Witolda Bańki na decyzję PZKol. Ministerstwo wstrzyma finansowanie!

Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka podtrzymał zapowiedź i od stycznia wstrzyma finansowanie Polskiego Związku Kolarskiego ze środków ministerialnych. To odpowiedź na decyzję delegatów, którzy pozostawali na stanowisku prezesa Dariusza Banaszka.
Maciej Wojs
Maciej Wojs
Witold Bańka Getty Images / Adam Nurkiewicz / Na zdjęciu: Witold Bańka

Bańka w związku z aferą obyczajową i skandalami targającymi polskim kolarstwem, wezwał kilkanaście dni temu zarząd związku do dymisji. "Potrzebny jest całkowity reset" - mówił wówczas, podkreślając, że jeśli nie dojdzie do zmian, ministerstwo zakręci kurek z pieniędzmi.

8 z 9 członków zarządu zareagowało na jego wezwanie i złożyło swoje rezygnacje. Na stanowisku pozostał jedynie prezes Dariusz Banaszek, który ogłosił, że odejdzie, ale tylko jeśli będą chcieli tego delegaci. Ci podczas piątkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w Pruszkowie dali mu kolejną szansę.

Reakcja Bańki na ich decyzję była natychmiastowa. W ciągu niewiele ponad godziny od zakończenia zjazdu, minister za pośrednictwem swojego konta na Twitterze poinformował o wstrzymaniu finansowania związku. I przy okazji wbił szpilę delegatom.

- Słyszałem, że delegaci z PZKol niewłaściwie zinterpretowali słowo RESET, rozumiejąc je w kontekście wyłącznie "bankietowym". Tym samym od 2018 r. finansowanie kolarstwa poprzez PKOl. PZKol bez środków MSiT - napisał.

PZKol stracił tym samym kolejne źródło finansowania. Wcześniej ze wspierania związku wycofała się firma CCC, a ze względu na niedawny afery, tak samo postąpiły Orlen i 4F. Związek ma kilkanaście mln długu.

W piątek Banaszek uzyskał poparcie 48 z 69 obecnych na zjeździe delegatów. Za jego odwołaniem było tylko 16 osób. Pięć wstrzymało się od głosu.

Czytaj więcej o aferze w polskim kolarstwie >>>

ZOBACZ WIDEO Dariusz Banaszek broni się i oskarża. "Kto wiedział pierwszy? Dariusz Miłek!"

Czy uważasz decyzję ministra Bańki za słuszną?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Twitter
Komentarze (16)
 • diadia Zgłoś komentarz
  Panowie "delegaci" nie jesteście właścicielami Polskiego Kolarstwa, i to coście zrobili na tym Zjeździe jest hańbą, natomiast wy sami za to napluliście sobie jeden drugiemu w twarz.
  Czytaj całość
  Drugim grabarzem kolarstwa obecnie jest "pan"Minister Sportu, gdyż zabrał środki niewinnym zawodnikom, a zostawił bezkarnego Banaszka ze swą kliką. STAWIAM PYTANIE jako były zawodnik i Sędzia kolarski Honorowy z 45 letnim stażem, dlaczego nie zawiesił Pan Panie Ministrze Banaszka ze swą kliką i powołał ZARZĄD KOMISARYCZNY, aby wyczyścił to bagno i rozliczył winnych za to wszystko. Takie nieprawidłowości są również w wielu OZKolach (np jak Wrocław, Katowice czy Kraków) i tym się nikt od lat nie interesuje.
  • DelegatPzkol Zgłoś komentarz
   Byłem delegatem i poparłem prezesa bo nie odpowiada za aferę sprzed 10 lat! Na zjeździe nie było alkoholu, to pomówienie. Panie Ministrze: to ze nie lubi pan prezesa nie uprawnia pana do
   Czytaj całość
   wstrzymania finansowania. To nie pana prywatne pienieądze. Delegaci mają prawo wybrać kogo chcą. Stwierdzenie, ze jeśli wybuorą Banaszka to ministerstwo wstrzyma finansowanie zakrawa na szantaż i pachnie autorytaryzmem.
   • DelegatPzkol Zgłoś komentarz
    Panie Ministrze: nie byłem na żadnym bankiecie, a poparłem prezesa Banaszka. Powinien Pan przeprosić za te słowa! Związek jest autonomiczny i ma prawo wybrać kogo chce, nawet jeśli
    Czytaj całość
    minister nie lubi kandydata. Mówienie, ze delegaci mają prawo wybrać kogo uważają, ale jeśli będzie to Banaszek to minister obetnie dotacje zakrawa na szantaż! To nie prywatne pieniądze Bańki!
    • Tomek GKS Zgłoś komentarz
     Banaszek to jakiś następny pierdo...ny beton jak w PZPN za czasów Listkiewicza czy Lato. Ręka rękę myje. I nie na darmo Majka od gnoja odeszła! Tak, tak gnoju, czas się
     Czytaj całość
     rozliczyć !!! 5-ty dzien tygodnia ty śmieciu jeden!!! 1
     • Błażej Mania Zgłoś komentarz
      Ewidentnie trzeba zlustrować cały zarząd. Może ze wspomnianych przez wiceprezesa uciech korzystało więcej osób niż tylko jeden koleś i teraz trzeba sobie kryć plecy wzajemnie.
      • Mieczysław Gabrylewicz Zgłoś komentarz
       Kto będzie odpowiadał za efekty decyzji działaczy? Kto będzie reaktywował kolarstwo? Czy to koniec kolarstwa w Polsce? Co za barany.
       • Krzysztof Zakrzewski Zgłoś komentarz
        najpierw odeszli sponsorzy ,mimo to towarzystwo wzajemnej adoracji nic nie zrozumiało,szkoda że za ich głupotę ucierpią zawodnicy
        • wda Zgłoś komentarz
         Niech kolesie z prezesem finansują z swojej kieszeni.
         • janusz b Zgłoś komentarz
          Brawo Panie ministrze , ani centa z państwowej kasy .
          • Sztefen Zgłoś komentarz
           "(...) Ci podczas piątkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w Pruszkowie dali mu kolejną szansę." bez komentarza!!!! bravo minister Witold !
           • Marek Jurek Zgłoś komentarz
            no to trzeba zakręcić wszystkie kurki, wszędzie korupcja i rząd też do wyj.....nia
            • Henryk Zgłoś komentarz
             Panu Banaszkowi, jeśli jest ambitny, chyba tylko dymisja pozostała.
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×
             Sport na ×