Tour de France 2018: Peter Sagan zwycięzcą drugiego etapu i liderem wyścigu

Peter Sagan wygrał drugi etap 105. edycji wyścigu Tour de France. Mistrz świata objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Piotr Ziemka
Peter Sagan PAP/EPA / ETIENNE LAURENT / Na zdjęciu: Peter Sagan
Drugi odcinek wyścigu Tour de France 2018 liczył 182,5 kilometra. Start odbył się w Mouilleron-Saint-Germain. W ucieczce początkowo było trzech zawodników: Francuz Sylvain Chavanel (Direct Energie), Austriak Michael Gogl (Trek-Segafredo), a także Nowozelandczyk Dion Smith (Wanty Groupe Gobert). Górską premię czwartej kategorii wygrał Smith, ale po 35 kilometrach na czele utrzymywał się jedynie Chavanel, bo dwóch pozostałych uciekinierów szybko wchłonął peleton.

Chavanel, który po raz osiemnasty uczestniczy w wyścigu Tour de France, został triumfatorem lotnej premii umiejscowionej na 132. kilometrze trasy. Z peletonu - tracącego wówczas do Francuza trzy minuty - najszybciej po punkty finiszował Peter Sagan. Tuż za Słowakiem został sklasyfikowany jadący w żółtej koszulce lidera klasyfikacji generalnej Fernando Gaviria. Natomiast siódmą lokatę zajął rozprowadzający Sagana Maciej Bodnar.

Peleton doścignął 39-letniego Chavanela, gdy do końca pozostawało 13 kilometrów. Na zakręcie, w strefie ochronnej doszło do kraksy, przez którą o zwycięstwo nie mógł tym razem rywalizować Gaviria. Na finiszu najlepszy okazał się Sagan. Dla Słowaka to dziewiąty etapowy sukces w Tour de France. Kolarz zespołu Bora-Hansgrohe objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Jako drugi metę w La-Roche-sur-Yon minął Sonny Colbrelli. Trzeci był Arnaud Demare. Na 21. pozycji sklasyfikowano Michała Kwiatkowskiego.

45 kilometrów przed metą upadł Luis Leon Sanchez. Hiszpan z grupy Astana nie mógł kontynuować jazdy i wycofał się z wyścigu. W poniedziałek zostanie rozegrana drużynowa jazda na czas o długości 35 kilometrów i 500 metrów ze startem oraz metą w Cholet.